Novosadska hronologija
List „Dnevnik” i izdavačka kuća „Prometej” pokrenuli su akciju u okviru koje svakog dana nagrađujemo jednog čitaoca knjigom posvećenom Novom Sadu.
Povod je skori izlazak iz štampe hronologije Vladimira Vrgovića „Novi Sad 1970–1990”, subjektivne istorije grada koja se umnogome naslanja i na pisanje „Dnevnika” iz tih godina, a donosi priče o interesantnim ličnostima, događajima, urbanističkom razvoju, raznim pojavama, preduzećima, toponimima… U nedeljnom broju objavljivaćemo delove hronologije, a svakog radnog dana će najbrži čitalac, koji se javi na telefon knjižare „Most” (Zmaj Jovina 22, 021/529-899) između 13 i 13.15 časova i potom dođe s aktuelnim primerkom „Dnevnika” na poklon dobiti knjigu pesama Duška Trifunovića “Tajna veza”.
Bilo je to u našoj varoši... 1966.
„Dnevnik” od 18. decembra piše o noćnom životu grada. U „Putniku” program počinje u 24 sata: Čehinja Aleksandra Mrazova peva „Bitlse”, striptizeta Keti se svlači do donjeg veša, Manuelo s Kube peva južnoameričke pesme, Lola izvodi striptiz i na kraju Egipćanka Beba izvodi trbušni ples.
8. decembra zbog pljačke zlatare uhapšeni su Vladimir Labat (20), Jelena Šešević (19) i Vladislav Boban (21). Jelena Šešević je 4. oktobra ove godine ušla u uži izbor za mis Jugoslavije.
26. novembra svečano je otvorena moderna Osnovna škola „Kosta Trifković”. Najveći broj nastavnika i učenika došao je iz OŠ „Ivo Lola Ribar”.
15. novembra po noći provaljeno je u kafanu pored Studentskog restorana, „Mrce”. Provalnik je napravio rupu na vratima i iznutra ih otvorio. Ukrao je flašu vinjaka i desetak kutija cigareta, uz poruku: „Oprostite zbog rupe”.
29. oktobra otvoren je saobraćaj u Ulici JNA (s prvom biciklističkom stazom u gradu) i nova raskrsnica na ukrštanju Ulice JNA i Bulevara maršala Tita.
6. oktobra je počela selidba centralnog ogranka Narodne biblioteke iz Dunavske ulice na šesti sprat Radničkog univerziteta.
23. septembra zatvara se Rusinska ulica, zbog izgradnje stambenog bloka „Bulevar I” koji će imati oko 600 stanova. Rusinska ulica se 1966. pruža od „Kokre” do Staničnog bulevara (danas Bulevar Jaše Tomića).
7. septembra Opštinska skupština odlučuje da se izgradnja Međumesne autobuske stanice poveri GSP-u, a ne ATP „Vojvodina”.
27. avgusta uhvaćen je strelac kod Karlovačke česme, koji je 19. avgusta lakše ranio dvoje ljudi. Radi se o šesnaestogodišnjaku, a puška je malokalibarska od 6 mm.
17. avgusta počelo je asfaltiranje Bulevara 23. oktobra, od Davida Rackovića do Železničke, a dužina je 1.100 m.
14. jula u gradu je predstavljen novi dvodelni autobus „harmonika”, koji vozi oko 200 putnika ođednom.
6. jula svečano je otvorena za rad zgrada Radničkog univerziteta.
1. jula 1966. osniva se Rafinerija nafte u izgradnji (završena je 13. decembra 1968).
16. juna u poslednjem, 30. kolu fudbalskog prvenstva, „Vojvodina” pobeđuje „Olimpiju” sa 6 : 0 i postaje šampion Jugoslavije sa 43 boda, ispred „Dinama” i „Veleža” (35).
11. juna otvara se nova samousluga, „Galeb” je na uglu Staničnog bulevara i (buduće) Ulice Pariske komune.
23. maja otvoren je renovirani riblji restoran na Ribarskom ostrvu, pored Dunava. Ima veliku terasu, radi od 10 do 2 ujutro, sviraju tamburaši.
14. maja predsednik Tito otvara Novosadski sajam, makazama seče traku, a zatim se voza vozićem.
30. aprila počela je sezona rada bioskopske bašte u Katoličkoj porti.
20. marta počinju Radničke sportske igre, masovna zabava za radničku klasu.
17. marta na Filozofskom fakultetu doktorsku disertaciju „Misli Miroslava Krleže o jugoslovenskoj književnosti” odbranio je 31-godišnji Draženko Draško Ređep, postavši najmlađi doktorand na Novosadskom univerzitetu od osnivanja.
27. februara u „Dnevniku” izlazi izveštaj Branislava Kupusinca s koncerta na novosadskom Sajmištu. Naslov je: „Urnebes na 220 volti”. Učestvovali su „Orfeji” i „Komete” iz Subotice, a čulo se samo vrištanje, njištanje, rzanje i groktanje, uz šizenje koje izvode šizike.
5. februara „Dnevnik” pokreće temu „Šta će biti sa Štrandom?” Uklonjeno je 520 poplavom oštećenih kabina, a nema tuševa i klupa.
8. januara u požaru su izgoreli krov i biletarnica ATP „Vojvodina”, koja se nalazi u Ulici JNA 61, prekoputa apoteke kod Futoške pijace.
januara 1966. počinje rad Stambeno preduzeće, a ukida se radno mesto dotle izuzetno traženog „kućnog prijatelja” – domara.
S. Savić
Foto-arhiva „Dnevnika”