Šreder: Srbija u EU za četiri godine, ako se nastave reforme
Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder izjavio je da se Srbija nalazi na dobrom putu po pitanju reformskog procesa, ali i da ima još puno posla pred sobom.
Ako se tako nastavi, realno je da Srbije do 2020. postane članica EU.
"Došao sam u Srbiju da posetim prijatelja, koji je politički puno postigao za svoju državu, koji je koračao jasnim evropskim putem, ali i koji je jasno stavio do znanja da je Evropi potrebna Srbija, kao što je i Srbiji potrebna EU", rekao je nemački političar novinarima, govoreći o svom domaćinu, premijeru Aleksandru Vučiću.
Šreder je izrazio nadu da će proevropski kurs koji je započeo premijer Vučić biti nastavljen, pošto je to važno za stabilnost na Balkanu i EU.
On je istakao da je sa Vučićem razgovarao o reformskim merama koje je Nemačka sprovela, i ukazao da se Srbija nalazi na dobrom putu po pitanju reformskog procesa, ali i da ima još puno posla pred sobom.
-To je pravi put za Srbiju, za EU i Srbiju u EU, poručio je nemački političar.
-Smatram da je realna želja srpske vlade da do 2020. zemlja postane članica EU, ali samo ako nastavi putem kojim je krenuo premijer Vučić, podvukao je on.
Šreder je društvene reforme u Srbiji, kao i privatizaciju preduzeća ocenio veoma hrabrim merama, i izrazio nadu da će te reforme biti nastavljene.
Posebno je, kako je istakao, impresioniran energijom koju su prikazali mladi preduzetnici i dinamikom koja je prisutna među mladim, izvanredno obrazovnim ljudima u Srbiji, koji žele da se osamostale, ocenivši da to daje osnov za nadu da će Srbija imati značajnu ulogu u EU.
-Moj utisak je da se zemlja nalazi na dobrom putu, da ima podršku brojnih država iz Evrope, ali svakako i iz Nemačke, kancelarke Angele Merkel. U Evropi se poštuje uloga koju Srbija ima po stabilnost u regionu, dodao je Šreder.
On je ponovio da je politika unutrašnjih reformi neophodna za Srbiju.
Ocenio je da se Beograd pozitivno promenio:
- Grad ima dinamiku gradnje, a moj savet je da to činite obrazrivo. Stare zgrade treba obnoviti, a ne prepustiti se 'orgijama' čelika, betona i stakla. Treba grad da bude po meri čoveka, podvukao je on.
Bivši nemački kancelar je kazao da vidi začetke tog puta, što mu se dopada i dodao da je potrebna ogromna svota novca kako bi se obavljali poslovi koji predstoje.
Srbija da nastavi ka EU, ne nazad
Važno je pitanje da li će Srbija nastaviti evropski put ili se odlučiti za put unazad, ocenio je Šreder.
On je, u obraćanju domaćim i stranim privrednicima i mladim preduzetnicima, u Beogradu, naglasio da je Srbija za EU ključna zemlja na Balkanu i zato nije samo za Nemačku, već za celu Evropu, važno kako se Srbija narednih meseci i godina razvija.
Ocenjuje da je cilj Srbije da do 2020. postane članica EU je realan cilj, a uveren je da je Srbija sidro stabilnosti na Balkanu i da tako treba da ostane i posle izbora.
Prema njegovim rečima, važno je stoga pitanje da li će Srbija nastaviti evropski put ili se odlučiti za put unazad.
"Moj zadatak je da podržim one snage u Srbiji koje su se odlučile za put u EU, posebno premijera Aleksandra Vučića. Politički stabilna, socijalno pravedna i ekonomski uspešna Srbija, koja nastavlja put u EU je u interesu svih nas u Evropi, a ne samo Srbije", podvukao je Šreder.
On je istakao da je potrebna evropska Srbija da bi se politička situacija i suživot naroda na Balkanu razvijao bez tenzija i u izbegličkoj krizi pronašlo rešenje.
"Aktuelna vlada pod premijerom Vučićem značajno je doprinela poboljšanju odnosa sa susedima, posebno sa Hrvatskom i BiH. Sporazum Beograda i Prištine o normalzaciji odnosa je bio važan korak koji je doneo više stabilnosti Balkanu. To su bile hrabre odluke, koje je posebno srpska strana donela", uveren je Šreder.
On je kazao da još postoji par otvorenih pitanja u odnosu sa Prištinom, ali i da je uveren da će se ona rešiti u dijalogu.
"Srbija je danas konstruktivni akter i sidro stabilnosti na Balkanu", podvukao je Šreder ističući da su se svi složili da tako mora ostati i posle izbora.
Isto tako on se založio za što skorije otvaranje daljih poglavlja u pregovorima sa EU.
"Želju vlasti u Beogradu da Srbija 2020.postane članica EU smatram realnom. Uslov za to je da Srbija energično nastavi sa reformama, posebno u ekonomiji, administraciji o pravosuđu", zaključio je on.
Šreder je ocenio da se Srbija nalazi pred važnim odlukama i da treba da nastavi putem EU, kao i reformi, jer samo na taj način može da se socijalno pravično i ekonomski uspešno razvija.
On je domaćim i stranim privrednicima i mladim preduzetnicima poručio da je EU potrebna Srbiji, kao što je Uniji potrebna Srbija te ponovio da budućnost Srbije nedvosmisleno leži u EU, a tako to vide i zemlje članice.
Srpska vlada treba da se obaveže na nastavak evropskog puta, a u tome, kako je naglasio, ima podršku Nemačke, koja je Srbiji pouzdan partner na putu evropskih integracija.
Šreder je istakao da je to proteklih godina jasno dokazala nemačka kancelarka, ali je i podsetio da je Nemačka najveći donator sa 1,6 milijardi evra od demokratskog preokreta, više od bilo koje druge države Unije.
Srbija će, kako je naglasio, postati atraktivnija za ulaganja i investitore napretkom ka EU, a Srbija je svakako, smatra Šreder, država sa ogromnim potencijalom.
Istovremeno je istakao da je veoma važno da Srbija nastavi započete reforme, ukazujući da on najbolje zna kako je to kada šef vlade mora sprovoditi reforme koje nisu popularne.
"Smatram da je politika Vlade Srbije bila obeležena načelom rada za dobrobit Srbije", uveren je Šreder dodajući da su reforme preduslov za opravak Srbije, da bude konkurentna i da se otvore šanse za mlade generacije.
Prema njegovim rečima to su bili i razlozi što je Nemačka pre deset godina sprovela modernizaciju svojih ekonomskih i socijalnih struktura.
"Tada je Nemačka bila bolesnik, a danas je privredni motor Evrope", konstatovao je on dodajući da je Nemačka uspela da sačuva privrednu strukturu u kojoj je jaka i inovativna industrija, a srednja preduzeća izvozno orijentisana.
Šreder je naglasio da srpska vlada kroz reforme podstiče rast privrede, što će ostati prioritetan zadatak vlade, uz smanjenje prepreka za investicije i unapređenje pravne sigurnosti.
"Znam da Srbija mora da preduzme dodatne strukturne reforme kako bi mogla da stupi u međunarodnu konkurenciju i izdrži je. Bez reformi svaki društveni sistem propada, a mora se narodu jasno reći da socijalna država ne može opstati bez reformi. Sve što u socijalnoj državi može da se raspodeli ljudima, koji opstaju od toga, mora da se zaradi", podvukao je bivši nemački kancelar.
On je istakao da srpskoj vladi može da savetuje samo da nastavi reforme i da se već vidi da se isplati taj put.
Šreder je kazao da je EU suočena sa brojnim izazovima, pre svega izbegličkom krizom, ali i da kriza evrozone nije rešena.
Istovremeno je izrazio uverenje da će se krize rešiti, ali ne čekanjem, već, kao što to čini srpska vlada, samo uz energičan rad.
"Potrebni su hrabri koraci, koji moraju da se sprovedu", napomenuo je i dodao da se samo zajednički ta kriza može rešiti.
Što se migrantske krize tiče Šeder je pohvalio Srbiju rekavši da je, pod rukovodstvom Vučića zemlja pokazala odgovornost, solidarnost i humanost.
Bezbednost u EU mora se, primetio je, obezbediti na spoljnim granicama, a to je moguće samo tesnom saradnjom sa Turskom.
Uveren je da se kriza u Siriji može rešiti samo političkim putem i kaže da međunarodna zajednica mora tešnje da sarađuje sa Rusijom.
"Rusija nam je potrebna za rešenje krize i apsolutno ima konstruktivnu ulogu, koju mora da zadrži. Nadam se da će se srediti rusko-evrospki odnosi, jer bez njih je ugrožena stabilnost u Evropi", zaključio je, uz opasku da Srbija, svojim tradicionalnim dobrim odnosima sa Moskvom, moze biti most saradnje.
Sankcije Rusiji treba ukinuti, one štete Evropi
Šreder se založio za ukidanje sankcije Rusiji tvrdeći da one štete Evropi.
"Važno je za Evropu da ima partnerski odnas sa Rusijom, da ga ponovo izgradi, a posebno Srbija, kao buduća članica EU, a to će sigurno biti, može imati funkciju mosta za Evropu i Rusiju", poručio je Šreder.
On je, odgovarajući na pitanja novinara, zajedno sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem, rekao i da ne postoji globalni politički problem koji može da se reši bez Rusije i izrazio uverenje da će se konfrontacija koja postoji uskoro prevazići.
(Tanjug)