Alarm će zapištati ako se nasilnik približi žrtvi
Žrtve porodičnog nasilja mogle bi uskoro biti pod većom i efikasnijom zaštitom kada bude zaživeo elektronski sistem prevencije nasilja u porodici, koji u realnom vremenu
prati kretanje žrtve i nasilnika i da li se nasilnik previše približio žrtvi.
Nasilnici, ali i žrtve nasilja u porodici, ubuduće će nositi specijalne uređaje koji će pomoću GPS signala omogućavati njihovo praćenje da bi se u svakom trenutku znalo da li se nasilnik približio žrtvi na udaljenost manju od dozvoljene.Nasilnika će nanogica i uređaj koji se nosi oko pojasa zvučnim signalom obaveštavati da je ušao u „zabranjenu zonu prilaza“, dok će žrtva nositi samo uređaj oko pojasa, koji će je upozoravati na to da je nasilnik u blizini. Istovremeno će i jedinice za nadzor dobiti blagovremeno upozorenje na mogući susret nasilnika i žrtve, koji će biti registrovan u Centru za nadzor. Sistem će formirati „zaštitne prstenove“ oko žrtve, a obezbediće i višestepeni sistem alarmiranja u slučaju da nasilnik prekrši „zone zabrane“, kao i glasovnu komunikaciju porukama sa žrtvom, odnosno nasilnikom. Broj „zaštitnih prstenova“, kao i broj i širina „zona zabrane“ biće definisani pojedinačno za svaki slučaj, u skladu s odlukom suda.
Sistem, koji je juče predstavljen u Okružnom zatvoru u Beogradu, mogao bi naći i širu primenu, odnosno da se iskoristi za sprečavanje nasilja na sportskim terenima tako što bi se huliganima zabranio pristup objektima na kojima se održavaju sportske manifestacije.Podsetivši na to da je Srbija u maju 2014. dobila svoj prvi Zakon o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera, ministar pravde Nikola Selaković je istakao da se uvođenjem elektronskog sistema prevencije Srbija svrstava u red prvih pet evropskih zemalja koje takvom opremom nastoje da u značajnoj meri spreče nasilje i zaštite potencijalne žrtve od povratničkog nasilničkog ponašanja.
– Pilot-projekat postižemo bez ijednog dinara i pokazaće da li je to nešto što je našoj državi potrebno – rekao je Selaković. – Smatramo da je to značajno unapređenje jer je dosadašnji način kontrole izvršenja tih mera bio suviše lak za izvrgavanje i izbegavanje.Juče je predstavljen i sistem koji služi za kontrolu zabrane mere konzumiranja alkohola osobama koje su pod uticajem alkohola izvršile određena krivična dela, što je do sada bilo, kako je to rekao Selaković, na nivou 19. veka.
Naime, osoba kojoj sud odredi obaveznu meru lečenja od alkoholizma moraće u tačno određeno vreme da se testira na specijalnom uređaju kod svoje kuće, sličnom alko-testu Saobraćajne policije, s tim što taj poseduje kameru i automatski šalje dobijene podatke u monitoring centar Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. Rukovalac u monitoring centru zatim proverava, na osnovu dobijenih fotografija s aparata, da li uređaj koristi osoba kojoj je mera izrečena ili to čini neko drugi umesto nje, dok istovremeno analizira procenat alkohola u krvi te osobe.
Kada će novi uređaji za prevenciju porodičnog nasilja i primenu mera lečenja od alkoholizma biti u upotrebi još nije poznato, ali, po rečima ministra Selakovića, planirano je novac bude određen u buyetu za 2017.– U buyet za 2017. predložićemo uvršćivanje nabavke te izuzetno sofisticirane i skupe opreme i posle pilot-projekta videćemo koliko se u našim sudovima izriče takvih mera, koliko nam je uređaja potrebno, a onda, u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima, unapređivaćemo takav način izvršenja sankcija – poručio je Selaković.
Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Milan Stevović rekao je da su oba ta sistema veliki napredak jer je do sada praksa bila savetodavna mera lekara.– Sada alkoholičara možemo da uputimo na lečenje u bolnicu – rekao je Stevović.Oba sistema su pilot-projekti, nalik sistemu u Slovačkoj.
S. H.