Objavljivanje nove presude u ponedeljak
– Ne osećam se krivim za nastanak saobraćajne nezgode, ali izražavam duboko žaljenje zbog nastradalih u njoj – rekao je danas u novosadskom Višem sudu u završnoj reči drugostepenog postupka okrivljeni Despot Vranić (22).
– Više bih voleo da sam poginuo tom prilikom, nego da prolazim kroz ovo, tim povodom.
On je prethodno osuđen na osam godina robije, a oko dve godine je u pritvoru, nakon udesa kod „Merkatora“ u Novom Sadu kojem su poginule tri osobe stare oko dvadeset godina.
Zastupnica optužbe, zamenica višeg javnog tužioca Ljiljana Tomić kazala je danas da optuženi ne priznaje delo koje mu se stavlja na teret i da je izjavio da je konzumirao alkohol nakon nesreće, a ne pre toga. Međutim, podsetila je da je sudski veštak u nalazu to demantovao te naveo da je kod njega utvrđen oko 1,4 promil alkohola u krvi.
– Okrivljeni usled alkoholisanosti nije bio sposoban da upravlja vozilom jer su mu, između ostalog, bili smanjeni pažnja i koncentracija, imao je produženo vreme reagovanja i bilo mu je suženo vidno polje – kazala je juče Ljiljana Tomić. – Izjavio je da je vozio 80 do 90 kilometara na sat i da je dodao gas da bi prošao raskrsnicu, ali da u tome nije uspeo. Po nalazima, vozio je 216 kilometara na sat kod prve raskrsnice nakon Mosta slobode, a u sudar je ušao brzinom od 160 kilometara pa nije ni mogao zaustaviti na vreme da bi izbegao kontakt vozila. Da je išao dozvoljenom brzinom, koja je četiri puta manja od one kojom se kretao, veštaci kažu da bi se zaustavio na vreme. Ovako, izgubio je svaku mogućnost za izbegavanje nezgode. Načela u saobraćaju govore da je svako dužan da se ponaša tako da ne ugrožava ostale učesnike u njemu. Na kraju, da se kretao čak i 89 kilometara na čas, mogao se zaustaviti, po nalazima veštaka.
– Bez sumnje, moj branjenik je vozio nedozvoljenom i neprilagođenom brzinom, ali ona nije osnovni uzrok nesreće, na čemu se temelji optužnica – kazao je juče advokat iz Kragujevca Tatomir Leković. – Ali, takođe nesumnjivo, brzina nije osnovni uzrok nesreće. On je prošao kroz prethodnu raskrsnicu s 216 kilometara i nikoga nije povredio iako je tom prilikom bilo i drugih učesnika u saobraćaju. Vozač „golfa“ nije smeo da uđe u raskrsnicu kroz crveno svetlo. Na tom mestu raskrsnica je nepregledna, a pored njega u tom trenutku bilo je još vozila koja su čekala zeleno. Putnici u njima ostali su nepovređeni. Ako sud ceni da je Vranić kriv, ukazujem na to da njegova krivica ne može biti veća od 50 procenta, a sigurno je manja od toga. Moj branjenik nije vozio da se iživljava, hitao je u Novi Sad, misleći da je potrebno da da krv povređenom drugaru koji je hitno prevezen u Klinički centar Vojvodine. Njegov motiv je, bez obzira na to što se spominju brzina i alkohol, bar uz te godine, ljudski i korektan. Predlažem da se moj branjenik oslobodi krivice i pusti iz pritvora, u kojem je oko dve godine, što je neobično za delo koje mu se stavlja na teret. Drugi branilac okrivljenjnog Mladen Sikimić je naglasio da su sudski veštaci, na njegovo pitanje, naveli kao osnovnu krivicu za saobraćajnu nezgodu – kretanje „golfa“ kroz „debelo“ crveno svetlo.
– Despotu Vraniću se sudi jer je jedino preživelo lice u kobnoj saobraćajnoj nesreći – naglasio je Sikimić. – Vozač „golfa“ je bio starosne dobi kada nije smeo da upravlja kolima posle 23 sata, a nesreći je verovatno doprinelo neiskustvo u vožnji. Ne bih stavio u senku na to da je prekršio jedno od najrigoroznijih pravila u saobraćaju – prolazak kroz crveno svetlo. Automobil kojim je upravljao nije udario u kola ispred sebe, niti u vozilo koje mu je preseklo put pre nesreće, već u kola koja su krenula na crveno. Podsetimo, u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 8. juna 2014. godine oko dva sata posle ponoći, poginuli su dvadesetogodišnje Vladica Matović i Milica Ležimirac i njihov vršnjak Aleksandar Marić. Nastradali su bili u „golfu 5” koji je, po svoj prilici, krenuo na crveno svetlo Bulevarom cara Lazara, od Keja ka Limanskoj pijaci, dok je „audi A-8” šabačkih registarskih oznaka išao s Mosta slobode Bulevarom oslobođenja ka Železničkoj stanici.
Objavljivanje presude pred većem kojem predsedava sudija Vidoje Mitrić je u ponedeljak, 11. aprila.
M. Vujačić