Među čokote ima ko da uđe
VRŠAC: Posle uvođenja stečajnog postupka svi zaposleni u „Vršačkim vinogradima”, njih oko 700, upućeni su na evidenciju vršačke filijale NZS. Tvrdilo se da neće imati ko da oreže vinograde, da sledi
namirivanje dugova i rasprodaja imovine, kako je to viđeno toliko puta do sada u mnogim firmama. Međutim, nedavno je ministar pravde Nikola Selaković prilikom posete Vršcu u razgovoru sa gradskim rukovodstvom rekao da država neće dozvoliti propast firme koja ima 1.200 hektara zasada pod vinovom lozom, već da će se sve učiniti da „Vršački vinogradi“ opstanu. Tada je rečeno i da država radi na nalaženju dobrog strateškog partnera za „Vinograde”, tim pre što najveći deo dugova, preko 70 odsto, od „Vršačkih vinograda” potražuje država.
Selaković je tada obećao da će se i rezidba vinove loze obaviti u okviru agrotehničkih rokova, a ovih dana, prema nezvaničnim informacijama, Sud je imao razumevanja i dozvolio da poslovi na rezidbi vinove loze krenu na vreme. Kako pišu lokalni mediji, rezidba je krenula krajem minule sedmice, a biće angažovan isti broj radnika kao u periodu pre stečaja. Posao organizuju nekadašnji stručnjaci „Vinograda“ i stečajni upravnik.
To pobuđuje nadu da će nekadašnji vršački brend ponovo postati zamajac razvoja vinogradarstva u vršačkom kraju i da će se ostvariti najava ministra Selakovića da će „Vinogradi“ u budućnosti predstavljati vetar u leđa ubrzanog razvoja Vršca, uz tek stečeni status grada.
R. Jovanović