Plivanje, odbojka i karate najpreporučljiviji sportovi
– Znaci lošeg telesnog držanja ili nepravilno formiran svod stopala primetni su kod oko dve trećine dece već u uzrastu od šest godina, kada se radi obavezan sistematski pregled – kaže šefica Odeljenja za fizikalnu
medicinu i rehabilitaciju u Domu zdravlja dr Zorica Jakišić.Ona navodi da su najčešći problemi kod dece devijacije kičmenog stuba prema napred – kifoza ili savijanje u stranu – skoliotično držanje. Te promene su u izvesnom stepenu genetički određene, uslovljene navikama i načinom života, ali su i posledica asimetričnog rasta, što ukazuje na to da su korekcije moguće.
Dadilja Milica Brkić naglašava da deca previše vremena provode ispred računara jer je roditeljima najlakše da deci puste crtani film ili da igraju igrice.- Deca su u tom trenutka mirna, ali dugoročnije posmatrano posledice se ogledaju u krivljenju kičme usled nepravilnog sedenja, a i sve češćim problemima sa vidom, a dešava se i da usled ovakvog tretmana ona postaju asocijalna i introvertna. Decu u najnižim uzrastima nije toliko teško “isterati” na svež vazduh, uz adekvatnu stimulaciju roditelja u smislu nekog zabavnog kolektivnog sporta ili rekretativne aktivnosti - smatra Brkić.
Takav stav podržava i majka dvoje dece, Željka Kasapović koja kaže da njena deca nemaju tegobe sa formiranjem kičmenog stuba, ali da svakako vole da provode vreme ispred kompjutera.- Moja ćerka ima šest godina, trenira ples i dosta vremena provodi igrajući se napolju sa drugom decom. Sa druge strane, sin mi ima 10 godina i provodi vremena ne samo za kompjuterom nego sada već i za telefonom, ali je i on fizički aktivan.
Mislim da razlika u njihovom načinu odrastanja nije velika i da deci danas mnogo više krive kičmu školske torbe koje su pretrpane velikim brojem knjiga - smatra Kasapović.Dr Jakišić navodi da propuštanje prilike da se u periodu rasta kičmeni stub pravilno pozicionira otvara mogućnost za razvoj strukturnih, trajnih deformiteta, koji, posledično, sa sobom nose niz zdravstvenih problema.
– Presudan značaj za pravilno pozicioniranje kičmenog stuba ima zdavstveno prosvećivanje, osvešćivanje značaja kretanja za naš organizam. Savetuje se bavljenje sportovima koji simetrično razvijaju obe strane tela, a oni koji forsiraju već dominantnu stranu nisu dobri za uzrast do 12 godina – objašnjava šefica Odeljenja.
Ona podvlači da je plivanje sport u kojem je istovremeno i simetrično angažovan svaki mišić u telu, ali osim plivanja preporučuje i odbojku i karate.
- Da ne bi bilo zabune, svaki sport je dobrodošao jer razvija koordinaciju i samopouzdanje i ima mnoge aspekte uticaja na razvoj ličnosti, ali pomenuta tri su najbolji izbor u periodu posturalnog disbalansa. Zbog nepravilnosti koje uočavamo kod dece i ovom prilikom pozivam roditelje da dovedu svoju decu na preventivne preglede da bi na vreme krenuli u borbu za očuvanje i unapređenje zdravlja – ističe dr Jakišić.
T. Stojšin