Suđenje Lazareviću: Odbrana traži izdvajanje tajnih snimaka
„Kršenje zakona, nakaradna primena specijalne istražne metode prikrivenog islednika ozvučavanjem vojvođanskog biznismena Mileta Jerkovića,
nezakonito pribavljanje drugih materijala, paušalne, nelogične, kontradiktorne optužbe, gruba povreda pretpostavke nevinosti i politički prizvuk“, obeležili su, tvrde advokati odbrane, proces optuženima za odavanje policijskih podataka o merama opservacije u predistrazi protiv Pljevljaka Darka Šarića, pre nešto više od sedam godina.
Specijalni sud u Beogradu, nakon jučerašnjeg pretresa, trebalo bi da odluči o izdvajanju tajnih snimaka, što je predložio branilac bivšeg šefa kabineta nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića Branka Lazarevića, a pridružila se i odbrana optuženih, bivšeg rukovodioca u MUP-u Borisa Gare, advokata Radovana Štrpca i biznismena Rodoljuba Radulovića, koji je u bekstvu.
– Odbrana će dokazati da Branko Lazarević nije član nikave kriminalne grupe i da nije izvršio nijedno krivično delo.Odbrana treba da zna koji dokazi stoje spram nas – rekao je juče njegov advokat Veran Zečar, i istakao da o predlogu za izdvajanje tonskih zapisa sud treba da odluči kao o prethodnom pitanju.
Tonski zapisi, kako je istakao, treba da budu izdvojeni iz više razloga, „jer su nezakoniti u svom nastajanju“, a i „u pogledu daljeg procesuiranja jer o njima nije odlučeno u zakonom propisanom roku od šest meseci, već posle četiri-pet godina“.
Zečar je rekao da snimci nastali tajnim ozvučavanje Mileta Jerkovića prilikom njegovog razgovora s advokatom Radovanom Štrpcem ne mogu biti korišćeni kao dokaz u smislu Zakonika o krivičnom postupku jer niti je Jerković, koji je u to vreme bio pod istragom i osuđeno lice, mogao biti prikriveni islednik, niti je njegovo ozvučavanje proizvod naredbi istražnog sudije.
– Ni do danas se ne zna ko je Jerkoviću postavio uređaje za snimanje. Takođe, zabranjeno je prikrivenom isledniku da podstiče osumnjičene na krivično delo, a Jerković je to činio prilikom razgovora sa Štrpcem – naveo je Zečar. On je postavio i niz pravnih pitanja, između ostalih, vezano za zastarelost i (ne)nadležnost Specijalnog suda.
Za tonske zapise, čije izdvajanje traže, branilac Radovana Štrpca advokat Dragan Plazinić je rekao da „ima hiljadu razloga zbog kojih to nije zakonit materijal“, i istakao da u tom slučaju „uopšte nema dela“.
On je podsetio na to da je postupak pokrenut početkom 2014. godine, i zapitao zašto su materijali čuvani četiri-pet godina.
– Sve su to nezakoniti dokazi i nezakonit postupak – rekao je on.
Plazinić smatra da „taj slučaj ima politički prizvuk“, s obzirom na, kako je naveo, širi kontekst i tumačenja da je tako lider SPS-a Ivica Dačić, koji je u Vladi Borisa Tadića od 2008. bio prvi potpredsednik, „držan u političkom šah-matu“.
Branilac Borisa Gare advokat Mladen Magdalinić je kratko uvodno izlaganje sažeo u zaključak: „Ništa u ovom postupku nije jasno“.
Postupajući zamenik specijalnog tužioca Saša Ivanić se usprotivio predlogu odbrane za izdvajanje tonskih zapisa, i kazao da su pribavljeni zakonito, po naredbi istražnog sudije, koja je obuhvatala i „ambijentalno snimanje“. Ivanić je takođe naglasio da je u vezi s pokretanjem postupka sve rađeno po zakonu.
Branko Lazarević, nekadašnji šef kabineta bivšeg ministra policije, i Boris Gara, bivši načelnik Službe za specijalne istražne metode u UKP MUP-a Srbije, osumnjičeni su za krivično delo odavanja službene tajne, dok je novosadski advokat Radovan Štrbac okrivljen za podstrekavanje na odavanje službene tajne.
Biznismen Rodoljub Radulović je takođe optužen za podstrekvanje na odavanje službene tajne, a budući da je u bekstvu, sudi mu se u odsustvu.
J. Jakovljević