Oteta dedovina čeka novčano obeštećenje
Ono što se moglo vratiti u naturalnom obliku gotovo da je vraćeno, zakon nije izmenjen da bi se mogla primeniti zamena njiva, stanova i lokala, to jest supstitucija imovine,
pa sada ostaje da država počne novčanu isplatu za otetu dedovinu.
Ova 2016. godina će po svemu biti ključna za privođenje kraju naturalne restitucije, izuzev poljoprivrednog zemljišta. Kako je za „Dnevnik” saopšteno iz Agencije za restituciju, do sada je vraćeno više od 90 odsto imovine u naturalnom obliku, odnosno poslovnog prostora, stanova, zgrada, neizgrađenog građevinskog zemljišta, šuma, šumskog i poljoprivrednog zemljišta. Plan je da se u 2016. godini, rečeno nam je, okonča postupak vraćanja u naturi, osim komasicionog poljoprivrednog zemljišta.
Novina je i to da će Agencija za restituciju tokom ove godine donositi i rešenja kojima se utvrđuje pravo na obeštećenje bivšim vlasnicima ili naslednicima oduzete imovine. Tim rešenjima, objašnjavaju u Agenciji, biće utvrđeno pravo na obeštećenje za oduzetu imovinu koja se ne može vratiti u naturalnom obliku.
Isplata obeštećenja po Zakonu počinje od 2018. godine, do kada će se utvrditi koeficijent koji se dobija kada se stavi u odnos iznos od dve milijarde evra, što je suma koja je zakonom predviđena za ukupno obeštećenje po svim podnetim zahtevima, i iznos ukupnog zbira osnovica obeštećenja utvrđenih rešenjima o pravu na obeštećenje. Znači, rešenjima o pravu na obeštećenje utvrđuje se pravo podnosioca zahteva na restituciju u vidu obeštećenja, dok će konačni iznosi obeštećenja biti utvrđeni i isplaćivani od 2018. godine, ističu u Agenciji za restituciji.
Po podacima te agencije, do sada je naturalno vraćeno 4.433 objekta ukupne površine veće od 315.000 kvadratnih metara, od čega je 3.279 poslovnih prostora, 556 stanova i 598 zgrada. Takođe, Agencija za restituciju starim vlasnicima ili naslednicima do sada je vratila i 1.616.786 kvadratnih metara neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta, više od 3.432 hektara šuma i šumskog zemljišta i više od 8.194 hektara poljoprivrednog zemljišta.
U Agenciji nisu mogli da iznose detalje vezane za povraćaj imovine Dunđerskih, koju potražuju naslednici pa tako ni da potvrde niti demantuju informaciju o tome da će im biti vraćen dvorac u Kulpinu. Još uvek, ističu, nije doneta konačna odluka o vraćanju imovine oduzete Đoki Dunđerskom pa se zbog toga ne mogu ni iznositi detalji.
Inače, u Vojvodini je najviše nekretnina vraćeno u Novom Sadu – 312, zatim u Pančevu – 100, pa u Subotici – 92, Zrenjaninu – 65, Rumi – 30, Sremskoj Mitrovici – 27, Vršcu – 11... Međutim, ima vojvođanskih opština u kojima nije vraćan nijedan objekat. To su Bačka Palanka, Žitište, Irig, Mali Iđoš, Opovo, Oyaci, Pećinci, Sečanj, Titel i Čoka.
LJ. Malešević
Crkvama najviše vraćeno građevinskog zemljišta
Primenom Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama, do kraja prošle godine Agencija za restituciju donela je rešenja o vraćanju 53.400 hektara 64 ara i 77 kvadratnih metara traženih površina. Od toga je 23.216 hektara 50 ari i 30 kvadratnih metara poljoprivredno zemljište, 30.030 hektara 29 ara i 35 metra kvadratnih su šume i šumsko zemljište i 153 hektara 75 ari i 12 kvadratnih metara je građevinsko zemljište. Rešeno je i 109.134 metra kvadratnih površina objekata.