Može li se Banja Rusanda privatizovati
MELENCI: Prema najavi Željka Setića, ministra privrede u Vladi Srbije, privatizacija banja i specijalnih bolnica u Srbiji ponovo će biti pokrenuta sredinom godine i on očekuje da one
do kraja 2016. budu prodate. Međutim, određen broj banja i specijalnih bolnica u Srbiji ima nerešene imovinske odnose i protiv njih Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje vodi sudske sporove, kako bi dokazao vlasništvo nad delom njihove imovine.
Prošle godine je Republički fond PIO formirao Sektor za imovinu koji se bavi imovinsko-pravnim poslovima, evidencijom imovine i njenim upravljanjem, kao i zastupanjem Fonda pred sudovima i poslovima upravljanja projekta. U Direkciji Pokrajinskog fonda PIO u Novom Sadu ove poslove obavlja Odsek za imovinske i stambene poslove u okviru Odeljenja za ljudske resurse, zastupanje i imovinsko-pravne poslove. Prema izjavi Svetlane Pantović, načelnice ovog odeljenja, u Vojvodini ima 336 imovinskih jednica koje se vode kao imovina Fonda PIO. Ta imovina je raznolika , a više od 70 odsto je već upisano kao svojina Fonda.
Fond vodi i sudske sporove za banje u Vojvodini, što je do sada rezultiralo presudama u njegovu korist o vlasništvu nad jednim brojem ovih ustanova. Tako je Banja „Rusanda” u Melencima jedina na teritoriji Vojvodine gde je Fond PIO ostvario 66 odsto vlasništva.
Direktorica Banje „Rusanda” dr Nada Naumović potvrdila je za „Dnevnik” da je Fond PIO dobio više od 60 odsto vlasništva nad ovom ustanovom uz napomenu da to nije dovelo do bilo kakve promene u radu .
- Mi se o privatizaciji banje u principu ne pitamo puno, jer je to posao za državne organe. Smatram da bi „Rusandu” bilo dosta teško privatizovati s obzirom na to da je ona u zaštićenom parku prirode, pa sve što se u njoj i na njoj radi mora da ima saglasnost Zavoda za zaštitu prirode ili Sekreterijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu prirode, a nemamo punu popunjenost, pa mislim da bi neko ko bi kupio „Rusandu” imao ogromno opterećenje, kako u pogledu održavanja objekata, tako i popunjenosti kapaciteta što bi neminovno vodilo nekom drugom pravcu namene banje - objašnjava doktorka Naumović.
Sam ministar je naglasio da ne smatra da je potrebno se sve banje pretvore u spa ili druge centre. Takva opaska je na mestu, smatra Nada Naumović, jer je recimo Slovenija sve banje pretvorila u spa i velnes centre koji sada primaju samo zdrave ljude koji dolaze na preventivni odmor, pa onda imaju problem sa onima koji treba da budu upućeni na oporavak i lečenje.
Naša sagovornica ističe da je popunjenost banje 80 odsto kad je reč o korisnicima koje upućuje Republički fond za zdravstveno osiguranje koji i plaća njihov oporavak i smeštaj.
- Kako ne bi imali „prazan hod” mi smo preostalih 20 odsto popunjenosti kapaciteta otvorili za druge građane. Radimo i mi takođe preventivne programe, razvijamo i velnes, jer i to je deo rehabilitacije koji se plaća. To nam donosi deo sopstvenih sredstava čiji deo koristimo za unapređenje poslovanja i pružanja zdravstvene zaštite, a s druge strane kada postoje zakonske mogućnosti stimulišemo naše zaposlene zarad kvalitetnog rada. Za našu ustanovu bi, kada se sve rečeno uzme u obzir, idealno bilo javno-privatno partnerstvo, koje je takođe u Srbiji dobilo podršku. U tom pogledu bi možda došli do nekih sredstava koja bi nam omogućila unapređenje rada banje i sačuvali bi smo taj neki stil ustanove i praktično očuvali rejting koji imamo od daleke 1876. godine – zaključuje doktorka Naumović.
LJ. Malešević
Kako gazduje Fond PIO
Sudski dokazano vlasništvo Fonda PIO nad „Rusandom”, po rečima dr Nade Naumović, ne predstavlja dodatan problem za rad, niti ometa poslovanje na bilo koji način.
- Nemamo nikakvih problema sa Fondom PIO. Mi njima podnesemo zahtev za sve što se preduzima, kao što smo ranije podnosili Pokrajini. Sada podnosimo dva zahteva: i Fondu PIO i Pokrajini, jer su oni i dalje naš osnivač. Imamo samo malo više administriranja odnosno više adresa od kojih treba da tražimo saglasnost kada nešto radimo. Do sada nas Fond PIO u nije ni u čemu sprečavao niti ograničavao. Fond PIO šalje deo penzionera na oporavak u našu banju i do sada nisu imali nikakve primedbe na uslove i ono što mi najstarijima pružamo. Čak su i povećali broj penzionera koji dolaze kod nas – kaže doktorka Naumović.