Prva ugradnja matičnih ćelija u kičmu
Prva operacija u Srbiji, kojom će se detetu paraplegičaru pružiti šansa za poboljšanje stanja kod oštećenja kičmene moždine, zahvaljujući transferu matičnih ćelija, biće obavljena u subotu u Beogradu, pod rukovodstvom novosadskog ortopeda
Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine prof. dr Dušana Marića, pionira u lečenju matičnim ćelijama u našoj zemlji, saopštio je portal Bebac.
Ova besplatna operacija je prva je u nizu, u okviru humanitarnog pilot projekta koji vodi profesor Marić, predsednik Udruženja za regenerativnu ortopediju. U okviru ovog projekta ovaj tim će pomagati pacijentima, obolelim od cerebralne paralize ili oštećenja kostiju.- Cilj ovog projekta je da pomognemo onima kojima je pomoć potrebna, a do nje ne mogu da dođu zbog novčanih prepreka – kaže dr Dušan Marić. - Zato želimo da ove operacije radimo besplatno, bez ikakvih interesa i uslovljavanja. Dete koje ćemo u subotu operisati je paraplegičar, a ne mora nepokretno da provede ostatak života.
Kako je rekao profesor Marić, osim te intervencije, njegov tim obaviće još dve transplantacije matičnih ćelija kod oštećenja hrskavice kod sportistadr Dušan Marić, dodavši da jedna ovakva procedura u inostranstvu košta između 36.000 i 40.000 evra.Transfer matičnih ćelija kosne srži u oštećenje kičmene moždine do sad se nije radio u Srbiji, a izvodi se tako što se matične ćelije izoluju iz kosne srži, nakon čega se pripremaju i pod kontrolom rendgena ubrizgavaju na mesto oštećenja.
Sama intervencija ne traje više od sat vremena. Ovo je prva ovakva operacija u Srbiji, koja se izvodi bez asistencije stranih stručnjaka iz oblasti regenerativne medicine. Podsetimo, pre mesec dana u Kliničkom centru Vojvodine prof. dr Stefano Zanasi iz Italije ugradio je pacijentu matične ćelije iz karlične kosti u defektnu hrskavicu zgloba desnog kolena, a dr Dušan Marić bio je koordinator operativne procedure transplantacije matičnih ćelija. Ovo je ujedno i bila prva operacija transplantacije matičnih ćelija u jednoj našoj državnoj ustanovi.
Uz dr Dušana Marića, stručni tim čine i dr Džihan Abazović, zadužen za pripremu matičnih ćelija, kao i ortopedski tim bolnice Alfa medik, koji pruža stručnu i logističku podršku u realizaciji ovog projekta.
E. D.
Brži i bolji oporavak
Primena matičnih ćelija u ortopedskoj hirurgiji će za mnoge pacijente značiti brži i bolji oporavak, odlaganje većih hirurških intrevencija poput ugradnje veštačkih zglobova, smanjivanje invalidnosti, a krajnji efekat je i smanjivanje troškova lečenja.