Obezbeđeno dovoljno energenata
Elektroenergetski sistem Srbije spreman je za predstojeću zimsku sezonu i stabilno snabdevanje strujom, a deponovane su i dovoljne količine potrebnih energenata, rečeno u EPS-u
i Privrednoj komori Srbije.“Elektroprivreda Srbije” potpuno je spremna da tokom zime stabilno i pouzdano snabdeva električnom energijom građane i privredu Srbije, sve pripreme su na vreme urađene remonti u hidroelektranama i termoelektranama su završeni i na deponijama ima dovoljno uglja.
Proizvodnja uglja je u potpunosti obnovljena nakon prošlogodišnjih katastrofalnih poplava, a za prvih 10 meseci ove godine ispunjen je plan proizvodnje i na deponijama uskladišteno oko 10 odsto više uglja nego što je bilo predviđeno.Sekretar Odbora za energetiku u PKS Ljubinko Savić rekao je da su energetski sistemi za grejnu sezonu potpuno spremni, hladni dani spremno dočekani, proizvodnja uglja odvija u skladu sa planom, te da su deponije popunjene.
- Kada je reč o struji, sve teče po planiranoj dinamici i ne očekuju se nikakavi prekidi ili iskakanja iz redovne proizvodnje - rekao je Savić. - Toplane su nabavile dovoljno energenata za ovaj prvi hladan talas, a za preostalu isporuku energenata svaka toplana se pojedinačno dogovorila.
Savić je istakao da se u gasnom sektoru na vreme isporučuju ugovorene količine i redovno izmiruju finansijske obaveze prema inodobavljačima.
- Skladište prirodnog gasa je u potpunosti popunjeno i spremno za eventualne neplanirane prekide u snabdevanju. Te količine gasa, uz domaću proizvodnju, dovoljne su za široku potrošnju, odnosno domaćinstva i prioritetne potrošače - rekao je Savić.
Isporuka mazuta i lož ulja iz NIS-a obavljena je prema onim kupcima koji su sklopili ugovor, a proizvodnja se odvija redovno. Po Savićevim rečima, tih energenata u narednom periodu biće dovoljno, pošto se prerada nafte u NIS-u odvija po planu, a mazut i lož ulje dostupni su svim potrošačima.
On je istakao da se ne očekuju veći problemi i snabdevanju enrgentima, kao i da se nedostajuće količine uglja za široku potrošnju uvoze i da na skladištima i drugim prodajnim mestima uglja ima dovoljno.- Pojedine toplane imaju nekih problema, ali to je individualno i zavisi od grada do grada. One, inače, imaju problem sa naplatom za isporučenu toplotnu energiju i neki manji problemi se očekuju u tom segmentu - rekao je Savić.
D. Ml.
Elektrane najveći proizvođači toplotne energije
- Grejanje na električnu energiju je, nažalost, i dalje najisplativije, pošto struja još nije dobila ekonomski nivo koji se očekuje i zato se najviše i troši za grejanje u zimskom periodu. Zbog toga mi u energetici kažemo da su elektrane najveći proizvođači toplotne energije u Srbiji - rekao je Savić.
On je, ipak, istakao da je ogrevno drvo, tamo gde može da se koristi, najiekonomičniji, najbolji i najčistiji energent u Srbiji, te da se nada da će u narednom periodu doći do pariteta cena derivata, kao i svih energenata, pa će i odnos potrošnje finalne ili plemenite energije biti nešto manji. Takođe, on je ukazao da će se sve više koristiti obnovljivi izvori energije.