Posle berbe „Vinogradi” idu u stečaj
Rešenjem predsednice Privrednog suda u Pančevu Sperance Jančić u „Vršačkim vinogradima“ uveden je predstečajni postupak kojim će posle skoro tri meseca i duga od 479 miliona dinara biti deblokiran.
Ovim je imovina ova firma u narednih mesec dana biti zaštićena od prinudne naplate poverilaca.Direktor „Vršačkih vinograda„ Nebojša Mišić rekao je da će sada „nesmetano moći da završe već započetu berbu grožđa sa 1.134 hektara„, što im je bio najveći problem.
Počeli smo berbu, iako nismo znali da li ćemo imati podršku nadležnih institucija. Privredni sud je u poslednjih mesec i po dana čak šest puta odbijao naš zahtev za pokretanje predstečajnog postupka, zbog čega sam bio u dilemi da li da uopšte beremo grožđe, jer nam je račun u blokadi, ili da sav rod prepustimo drugom. Ipak, bilo bi tragično da smo bili prinuđeni da prihvatimo ovu drugu opciju. Rizikovali smo i zato sam zahvalan predsednici suda, koja je u međuvremenu donela ovu odluku, jedinu moguću u ovom trenutku„, kazao je za Mišić.
„Vršački vinogradi„ započeli su ovogodišnju berbu mnogo ranije nego lane, zbog vremenskih uslova. Sada se bere rana sorta muskat otonel, za šta je trenutno angažovano stotinak sezonskih radnika iz Vršca i okoline.„Sada će naši pregovori sa Francuzima, da nam iznajme jedan ili dva kombajna za berbu, teći mnogo lakše. To će nas, inače, manje koštati, nego da angažujemo još oko 500 sezonaca iz unutrašnjosti Srbije, kada berba bude u jeku„, dodao je Mišić.
Po okončanju berbe, „Vršački vinogradi„ bi trebalo da odu u stečaj i da se, posle određenog vremena, kaže Mišić, kada se raščisti „šta je čije„, prodaju kao pravno lice u stečaju. Država je obezbedila novac za isplatu socijalnog programa, koji je u dogovoru sa oba sindikata prihvatilo svih 240 radnika, osim petoro. Najveća suma koju je pojedinac mogao da dobije je 8.000 evra, u zavisnosti od dužine radnog staža.
R. Jovanov