Polovne knjige čuvaju kućni budžet
Ulazak u drugu polovinu avgusta najavljuje udar na kućne buyete roditelja osnovaca i srednjoškolaca, jer decu treba pripremiti za školu. Osim knjiga, neophodno je nabaviti sveske, razni pribor,
a sve to poprilično košta. Stoga se većina odlučuje da, ukoliko je to moguće, kupi polovne udžbenike, pošto su cene novih knjiga izuzetno visoke.
Knjige za đake sada nalaze razne vidove distribucije te se stoga mogu naći na najrazličitijim mestima. Variranje cena knjiga je danas mnogo prisutnije nego što je bio slučaj u prethodnih nekoliko godina. Naime, one više ne zavise samo od prodajnog objekta, nego i od broja izdavača koji su trenutno zastupljeni.
– Mesta na kojima se prodaju polovni udžbenici je sve više i sve su prometnija – istakla je jedna prodavačica. – Avgust je mesec kada je najzastupljenija prodaja za osnovce, dok se u septembru oglašavaju srednjoškolci. Cene polovnih knjiga se menjaju u odnosu na poskupljenje novih. Razlika zavisi i od godine izdanja.
Cene po udžbeniku su od 180 do 400 dinara za srednju školu, a od 200 do 250 za osnovnu. Prosečna cena jednog kompleta je nešto više od 5.000 dinara. Neke knjižare nude i popust na komplete knjiga za blizance, pa tako uz kupovinu jednog, drugi dobijaju upola cene. Ta pogodnost je još jedan od razloga zašto roditelji danas sve više pribegavaju takvom načinu snabdevanja svojih školaraca.
Za razliku od prihvatljivih cena polovnih knjiga, nove dostižu i trostruko veću cenu. Informacije o ceni novog kompleta knjiga nisu dostupne jer, kako kaže prodavac, sve zavisi od toga šta očekujete u svom kompletu:
– Za kojeg će se izdavača opredeliti uglavnom odlučuju predmetni profesori– rekao je prodavac iz knjižare Zavoda za izdavanje udžbenika. – Iz tog razloga prosečnu cenu kompleta je teško odrediti.Cena novog školskog materijala kreće se od 450 do 1.200 dinara po komadu, što je znatno više od polovne knjige. Po računici nekih roditelja, prosečan novi komplet staje više od 15.000 dinara.
S obzirom na to da cena jednog kompleta zahteva izdvajanje velike sume novca, veće i od polovine plate mnogih građana Srbije, izbor polovnih nije za čuđenje. Naprotiv, takav vid kupovine verovatno tek čeka svoju još veću ekspanziju.
T. Čekić
T. Jovanović
A. Mijušković