Zastarevaju tužbe u slučaju „stečajna mafija”
Specijalni sud u Beogradu zakazao je za 31. avgust početak ponovljenog suđenja optuženima u slučaju koji je davne 2006. godine, kada je postupak pokrenut, u javnosti nazvan „stečajna mafija”.
Ostaje, međutim, da se vidi da li će na optuženičkoj klupi ostati svih jedanaestoro okrivljenih kojima je presudom Apelacionog suda u Beogradu naloženo ponavljanje suđenja za određena krivična dela, dok je za ostalih osamnaestoro, koji su oslobođeni svih optužbi, postupak pravosnažno okončan.
Kako saznaje „Dnevnik”, uskoro nastupa zastarelost gonjenja za pojedina krivična dela koja su obuhvaćena novim postupkom. Po tvrdnji našeg izvora, navodno krajem ovog meseca zastareva gonjenje za krivično delo pomaganja u kršenju zakona od strane sudije, za koje odgovara bivši pravni zastupnik „Ce-marketa“ advokat Nemanja Jolović, pod optužbom da je pomagao u kršenju zakona sada bivšim sudijama beogradskog Trgovinskog suda, optuženima Goranu Kljajeviću i Delinki Đurđević.
Pošto je to i jedina optužba protiv Jolovića u ponovljenom postupku, ukoliko sud utvrdi da je, shodno Krivičnom zakoniku, u međuvremenu nastupila zastarelost gonjenja, za Jolovića bi možda već 31. avgusta postupak mogao da se okonča i da on napusti optuženičku klupu.
Da li je to i jedini takav slučaj, pokazaće se tokom novog suđenja i na njegovom završetku.
Drugostepenom sudskom odlukom, objavljenom u februaru ove godine, potvrđen je oslobađajući deo presude Specijalnog suda kojom je osamnaestoro oslobođeno svih optužbi, dok su svi okrivljeni oslobođeni navoda koji su ih sumnjičili za udruživanje u organizovanu grupu“. U slučaju nekolicine okrivljenih odbijene su pojedine optužbe zbog nastupanja zastarelosti krivičnih dela. Prvostepena presuda je ukinuta u osuđujućem delu u odnosu na jedanaestoro okrivljenih i naloženo je novo suđenje, kako je saopštio Apelacioni sud – „zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u vezi s različitim navodima optužnice kojom je obuhvaćen period od 2004. do aprila 2006. godine“.
Bivšem predsedniku Trgovinskog suda Goranu Kljajeviću suđenje će biti ponovljeno za optužbe koje mu pripisuju „protivzakonito posredovanje“ u vezi s postupkom vođenim za „Poštansku štedionicu“, kao i za „zloupotrebu službenog položaja u vezi s postupcima za preduzeća „Ce-market“ i GP „Rad“. Sudi se ponovo i bivšem stečajnom upravniku „Rada“ Miljku Živojinoviću, osumnjičenom za zloupotrebu položaja odgovornog lica, kao i drugom bivšem stečajnom upravniku te firme Zoranu Jovanoviću, a Radisavu Jocoviću za isto delo u pomaganju. Pred većem Specijalnog suda ponovo će se naći i bivša sudija Delinka Đurđević, optužena za krivično delo kršenja zakona od strane sudije u slučaju postupaka za preduzeća „Beko“, „Ce-market“ i „Rad“.
Ponavlja se suđenje i biznismenu Sekuli Pjevčeviću, optuženom za dela zloupotrebe ovlašćenja u privredi, zloupotrebe položaja odgovornog lica i podstrekavanja na zloupotrebu službenog položaja, u vezi s postupcima vođenim za preduzeća „Komel“, „Rad“ i „Energokontakt“. Protiv optužbi će još jednom argumente svoje odbrane ukrstiti i Milivoje Mirković i Ljubiša Mitić, optuženi za krivično delo podstrekavanja na zloupotrebu položaja u vezi s preduzećem „Komel“, a Srboljub Spasić zbog optužbe za zloupotrebu položaja odgovornog lica vezano za preduzeće MP „Energokontakt“.
Ponovnim suđenjem je obuhvaćen i rukovodilac u firmi „Freš milk“ Anđelko Bitević, optužen za poresku utaju.
Od aprila 2006. godine, kada je pokrenuta istraga, do početka suđenja u januaru 2007, a i kasnije, podignuto je nekoliko optužnica kojima je bilo obuhvaćeno ukupno više od trideset poslovnih ljudi. Tokom procesa, od prvog dana, svi okrivljeni su negirali optužbe, mnogi navodeći da su „iskonstruisane i da iza slučaja stoje pojedini politički moćnici tadašnjeg režima“.
J. Jakovljević