Neiskorišćeni izvori termalne vode
ADAŠEVCI: Selo Adaševci, na petom kilometru južno od Šida, ima sve uslove za razvoj, povoljan položaj u odnosu na važne puteve, prostor od 150 hektara u ovoj katastarskoj opštini,
namenjen za veliku industrijsku zonu, 2000 stanovnika u 600 domaćinstava mahom se bavi poljoprivredom, a pri tom selo leži na termalnim vodama. Bogati resursi ovog kraja, ipak nisu iskorišćeni.
Analiza vode dve bušotine u potesu Paljare pokazuje da je minimalna temperatura vode 60 stepeni, a daljim bušenjem postiglo bi se i 100 stepeni Celzijusa. Voda je blago mineralna, mogla bi se flaširati, koristiti za banjski kompleks ili zagrevanje plastenika i kuća.
- Ako bi se našao ozbiljan investitor Adaševci bi bili dobra destinacija za razvoj turizma i zbog blizine auto-puta, spomen kompleksa Sremski front i drugih atrakcija. Ipak, naše stanovništvo obrađuje 2.500 hektara zemlje, kao i 420 hektara državne zemlje u zakupu i od toga živi – kaže Ilija Mirković, presednik Saveta MZ Adaševci. - Ovih dana završena je žetva pšenice, a najbolji rezultat, 47 metričkih centi po katastarskom jutru imao je Dragoslav Mutavdžić, ovdašnji rekorder.
Mesna zajednica se odlučila na veća ulaganja, od oko 11 miliona dinara u infrastrukturu. Mirković kao glavno ističe ranije nasipanje puteva oko sela šljunkom, što je sve traktore i drugu poljoprivrednu mehanizaciju povuklo sa magistralnog puta na obilaznicu. Taj magistralni put, inače, vodi preko Šida na auto-put za Hrvatsku ili preko Morovića i Višnjićeva ka Republici Srpskoj.
- Ove godine izgradili smo pešačko-biciklističku stazu od poslednje kuće u Adaševcima do Šida u ukupnoj dužini od 1900 metara. Asfaltiranje je koštalo 6,7 miliona dinara, a sredstva su išla iz mesnog samodoprinosa, delom iz Opštine Šid i Pokrajine. Do kraja ove godine pored staze postavićemo osvetljenje i zaštitnu ogradu - najavio je Mirković.
U školskom dvorištu postavljeno je igralište sa klackalicama, toboganima, penjalicama i drugim rekvizitima. To je finansirano iz samodoprinosa sa 320.000 dinara. U centru sela ispred Doma kulture asfaltiran je parking prostor, a novim asfaltom presvučen je magistralni put u dužini od 500 metara ispred centra sela.
- Da centar sela daleko bolje izgleda, uložili smo oko četiri miliona dinara sa svih nivoa finansiranja, uključujući i republički –ističe Mirković.
Izdvajanje za mesni samodoprinos ističe u decembru, ali kako kaže Mirković, seosko rukovodstvo neće vršiti pritisak na sugrađane po tom pitanju:
- Imaju pola godine pred sobom da se dobro preračunaju, jer naši ljudi su dovoljno razumni i u decembru ćemo znati njihovu definitivnu odluku kada se raspiše referendum za produženje mesnog samodoprinosa - ističe Mirković i podseća da bi prioritet za selo trebalo da bude ulaganje u fekalnu kanalizaciju, jer septičke jame zbog podzemnih voda u Adaševcima ne izdrže dugo. Vovodod je selo predalo na upravljanje i održavanje JKP „Vodovod-Šid”.
D. Savičin