Doživotna dijeta jedina terapija
jeste činjenica da je gluten prisutan u gotovo svim industrijskim proizvodima.
Svetske epidemiološke studije pokazale su da na jednog obolelog kod koga je konstatovana netoleracija na gluten dolazi najmanje sedam osoba kod kojih bolest nije prepoznata. Smatra se da je i opšte znanje o celijakiji na vrlo niskom nivou. U našim medijima bolest je počela često da se spominje otkako je Novak Đoković otkrio da je njegova teniska karijera naglo krenula uzlaznom linijom kad je iz ishrane izbacio gluten. Đoković sad ima i liniju sopstvenih bezglutenskih proizvoda “Đokolajf”, koji se prodaju u Evropi i SAD.
- Celijakija, koju karakteriše netolerancija organizma na gluten, belančevinu koja se nalazi u pšenici, ječmu i raži, spada u bolesti koje se teško prepoznaju kod većine obolelih, uprkos dobroj dijagnostici. Na jednog dijagnostikovanog obolelog najmanje je sedam neprepoznatih - rekla je Vesna Pavkov, predsednica Udruženja Srbije za celijakiju. - Procene su da više od milion Evropljana boluje od ove bolesti, za koju je jedina terapija doživotna dijeta bez glutena. Pretpostavlja se da u Srbiji ima između 35.000 i 70.000 obolelih od celijakije. Ako se u obzir uzme i broj onih koji nemaju celijakiju, već neke druge oblike netolerancije na gluten, brojka je znatno veća.
- Bitno obeležje bolesti je njena podmuklost, te se u svega 10 do 15 odsto slučajeva ispoljava u punom kliničkom obliku, dok kod ostalih protiče bez jasnih simptoma – rekao je prof. dr Nedeljko Radlović s Univerzitetske dečje klinike u Beogradu. Kako je istakao, celijakija je prisutna u celom svetu, u svim populacionim grupacijama, ali prvenstveno kod bele rase. Klinički prepoznatljiv oblik najčešće se viđa kod dece, u uzrastu od prve do treće godine.
Celijakija, koja se definiše kao autoimuno oboljenje, zapravo je nasledni poremećaj. Osobe koje ne podnose gluten potpuno su zdrave ako iz ishrane isključe ovaj protein, rekao je dr Radlović.
Prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, bezglutensko brašno trenutno se u Srbiji obezbeđuje za oko 1.300 osiguranika, od kojih su gotovo 80 odsto deca. Obolelima od celijakije je, na inicijativu udruženja roditelja, od 2008. omogućeno da mesečno dobiju po pet kilograma brašna na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
I. V.
Poklon paketi za obolele
Udruženje Srbije za celijakiju je član evropske asocijacije nacionalnih udruženja obolelih od celijakije i vlasnik prava na dodelu znaka precrtane pšenice proizvođačima bezglutenske hrane na teritoriji Srbije. Povodom Svetskog dana obolelih od celijakije, kompanija Nestle podeliće 4 hiljade paketa svojih proizvoda bez glutena svim članovima Udruženja Srbije za celijakiju.