TEMA: Da li će deca iz socijalno ugroženih porodica ove godine ići na odmor?
Vreme letnjeg rasposta se bliži, ali u velikom broju vojvođanskih porodica to je verovatno poslednja briga o kojoj se se razmišlja, jer socijalno ugrožene porodice
Uz pomoć Tužilaštva do letnjeg raspusta
imaju pred sobom svakodnevno pregršt egzistencijalnih problema. Oni koji su najviše pogođeni teškom materijalnom situacijom su deca, a godinama Crveni krst vodi računa i obezbeđuje letovanje za decu iz siromašnih porodica, ali se i brojna udruženja kroz projekte angažuju da bi deci bez roditeljskog staranja i socijalno ugroženim mališanima bar koliko - toliko obezbedili letovanje i odmor koji će ima utisnuti neke vedre slike od onih sa kojima svakodnevno žive.
Naravno, uvek je problem što se ne može odgovoriti na sve potrebe, jer finansijska (ne)moć većine građana opada kontinuirano, pa raste i broj socijalno ugrožene dece, ali problem je što se i pojedine opštine ne angažuju da na ovakav način pomognu deci da odu na letovanje.
Ohrabruje zakonsko rešenje prema kom Tužilaštvo uplaćuje za potrebe socijalno ugroženog stanovništva novac od naplaćenih kazni, pa sa tim novcem može se bar obezbediti odmor pojedinih mališana. A istina je da bi svako od njih voleo da na letovanje ide sa svojom porodicom, kada bi mogli sebi da priušte.
U Baošiće besplatno 25 mališana
BAČKA PALANKA - U Bačkoj Palanci od 2013. godine u organizaciji ovdašnjeg Crvenog krsta svakog leta na more idu deca slabijeg materijalnog stanja, a takva tradicija neće se menjati ni ove godine. Osim toga ovde je pušteno u rad odmaralište Crvenog krsta u obližnjoj šumi „Bagremara“, a nekada je to bila kasarna.
– Sredstvima koja dobijamo od tužilaštva, odnosno od naplaćenih kazni, a raspređuje ih Crveni krst Vojvodine, pomažemo učenike osnovnih škola u našoj opštini, a po gruboj računici ima ih oko 4.000 – kaže Branislav Šobot - Beli, sekretar ovdašnjeg Crvenog krsta. – U Baošiće, na desetodevni odmor, a same škole određuju koja će deca ići na more, odnosno koja nikada nisu bila na ekskuriji, pa ni na moru, 2013. godine poslali smo 37 mališana, prošle godine 25, a toliko planiramo i ove godine. Međutim, za iduću godinu planiramo da napravimo dogovor sa lokalnom samoupravom, a cilj bi nam bio da se oformi fond koji bi omogućio da svake godine na more ode 50 učenika osnovnih škola, a isto toliko da provede na ekskurziji, ili u vidu škole u prirodi u našem odmaralištu u „Bagremari“ u Bačkoj Palanci gde su uslovi idealni.
U Crvenom krstu kažu da su sve dosadašnje ekskurzije, odmore na moru, usmerili ka dobroj deci slabijeg materijalnog položaja, odnosno ka onim mališanima čiji roditelji nosu u stanju da plate odmor, ili ekskurziju.
– Želimo da nagradimo i one učenike osnovnih škola koji su dobri đaci, primernog vladanja, a nisu slabijeg imovnog stanja – dodaje Šobot. – Već ove jeseni planirali smo da 25 učenika, inače boljeg porodičnog materijalnog statusa provede pet dana u našem odmaralištu u „Bagremari“. Ovo odmaralište puno nam vredi, na primer, krajem aprila ovde je boravilo pet dana pedesetak dece iz Leposavića sa Kosova, a organizator njihovog dolaska je Udruženje građana „Stav“. Deca su ovda imala prenoćište, a obilazila su celu Vojvodinu. Posetili su manastire Krušedol, Veliku Remetu i Grgeteg, dvorac „Fantast“ u Bečeju, Sremske Karlovce, Karlovačku gimnaziju, Patrijaršiski dvor... Naše odmaralište se nalazi okruženo stotinama hektara šume, na samom obodu je grada, a sada treba doći kada se šuma rascvetala i kada se opojan miris širi kilometrima.
M. Sudžum
Radost u „Nasmejanom kampu”
KANJIŽA: Za decu iz socijalno ugroženih i maginalizovanih porodica, štićenike dnevnog boravka „Gnezdo”, kao i štićenike dnevnog boravka „Barka” za decu sa posebnim potrebama, ustalio se „Nasmejani kamp” koji je Centar za socijalni rad opštine Kanjiža sedam prethodnih godina na raspustu priređivao u Omladinskom centru u Totovom Selu, a tako će pred kraj školskog raspusta biti i ovog leta.
Direktorka Centra za socijalni rad Kanjiže Timea Barat Kljajić kaže da će se letovanje u „Nasmejanom kampu” za oko 40 dece organizovati sa raznovrsnim sadržajima, jer se ovaj vid letovanja koristi da se deca zabave i oplemene novim znanjima i veštinama, korisnim za njihovo dalje školovanje.
– Cilj kampa je što više radosti, vedrine, smeha i dobrog raspoloženja, da deca dožive jedno lepo i sadržajno iskustvo – kaže Timera Barat Kljajić. – Za ovu decu boravak u kampu u Totovom Selu je jedina mogućnost da tokom raspusta odu negde na letovanje, prilika da se zabave, kvalitetno provedu vreme, a ujedno i da nešto nauče.
Deca u „Nasmejanom kampu” uz uključivanje stručnih radnika Centra za socijalni rad, pedagoga, volontera i drugih ljudi dobre volje, učestvuju u raznim radionicama koje imaju za cilj razvoj potencijala dece, a pored nastojanja da što više borave u prirodi sadržaj kampa je obogaćen likovnim, muzičkim, sportskim i plesnim aktivnostima, kao i odlascima u obilazak znamenitosti u okolini.
M. Mitrović
Opširnije čitajte u štampanom izdanju Dnevnika od 11.5.2015.