Nema više izgovora za tromost administracije
Od danas je stavljena na probu odlučnost i namera države da svim investitorima, bili oni fizička lica ili firme, olakša posao ishodovanja građevinske dozvole, time što će i doslovno sve moći
da obave na jednom jedinom šalteru. Lokalne samouprave moraće od prvog dana marta da se ponašaju po novom Zakonu o građenju, usvojenom još u decembru, a kako kaže resorna ministarka, Zorana Mihajlović, period koji je protekao od donošenja ovog zakona do njegove pune primene ostavljen je lokalnim samoupravama ne bi li se pripremile za kvalitativni otklon od poražavajuće činjenice da se u Srbiji na građevinsku dozvolu čeka u proseku čak 264 dana.
Celokupan posao oko ishodovanja građevinske dozvole, koji po zakonskim rešenjima ne bi smeo da traje duže od 28 dana, investitori će moći da završe na jednom jedinom šalteru i to kroz 12 koraka. Umesto dosadašnje prakse da za svaki neophodan dokument, rešenje ili saglasnost sam investitor “obija” šaltere državnih institucija i javnih preduzeća, od danas će to za njega morati da po službenoj dužnosti rade nadležna odeljenja i odseci lokalnih samouprava, a koliko će u tome uspeti ostaje da se vidi.
Iz lokalnih samouprava, od kojih su mnoge u Vojvodini i do sada bile slično organizovane i predusretljive, ipak su se požalili da sam Zakon nije propraćen i neophodnim podzakonskim aktima koje pobliže uređuju nadležnosti i obaveze svih učesnika u procesu dobijanja građevinske dozvole. Ipak, ministarka Zorana Mihajlović je juče rekla da je do juče doneto svih 28 potrebnih akata (26 pravilnika i dve uredbe), te da su time isrpljeni svi izgovori za kašnjenja u izdavanju građevinskih dozvola, što će ubuduće biti i sankcionisano.
Čekaju podzakonske akte
KANJIŽA: U Službi za inspekcijsko-nadzorne poslove Opštinske uprave Kanjiža konstatuju da sa izdavanjem građevinskih dozvola ni do sada nije bilo problema. Šef te službe Atila Šafranj uverava da od momenta kada su podnosioci dostavljali zahtev sa svim potrebnim dokumentima propisanih zakonom, uvek su bili spremni da izdaju dozvolu u roku od nekoliko dana, a da je slična praksa i u drugim manjim opštinskim upravama.
- Kod nas izdavanje građevinskih dozvola nikada nije predstavljao problem jer, ako su uslovi ispunjavani, dobijala se za dva-tri dana, a najduže za pet radnih dana. Prošle godine u kanjiškoj opštini izdato je 102 građevinske dozvole, lokacijskih dozvola svega 26 i informacija o lokaciji 66, što doduše i nisu velike brojke. Koliko znam, problemi su u većim gradovima gde je obim posla mnogo veći - kaže Šafranj.
On ukazuje da, u vezi sa primenom izmenjenog zakona, resorno ministarstvo nije izdalo podzakonska akta koji preciziraju postupak izdavanja građevinskih dozvola i drugih potvrda koje predviđa zakon, a po tim odredbama od danas treba početi da se radi. Očekuje se 28 podzakonskih akata, kojih u petak još nije bilo.
- U suštini nekih velikih promena kod nas neće biti, jedino će građanima koji podnose zahteve posao biti olakšan. Dovoljno je da dođu kod nas u kancelariju broj pet u Opštinskoj upravi Kanjiže i ceo postupak koji su ranije morali da idu od vrata do vrata, mi ćemo za njih to obaviti. Stranke neće posebno morati da odlaze u JP za uređenje naselja opštine Kanjiža zbog uverenja o ispunjavanja urbanističkih uslova, do Katastra zbog izvoda za list nepokokretnosti, kopije plana i razne uslove i mišljenja preduzeća za priključke za vodovod, električnu energiju i sve ostalo, nego ćemo mi preuzeti te poslove. Preduslov je, naravno, da moraju ispunjavati osnovne preduslove u pogledu imovinsk pravnih i drugih uslova za dobijanje građevinske dozvole - napominje Šafranj.
Nažalost, prema njegovim rečima, na podnosiocima zahteva ostaje da te usluge plate, a nije do kraja definisano kako će se taj deo organizovati, pa je još uvek otvoreno pitanje da li će izdatke morati da plati ođednom na račun Opštinske uprave ili pojedinačno na račune drugih institucija.
- Za to još čekamo smernice iz ministarstva. Nadam se da će za stranke biti lakše, za nas će biti malo više posla, ali nismo zbog toga zabrinuti, jer mislim da ćemo kao i do sada poslove efikasno obavljati u zakonskom roku - uveren je Šafranj, prema čijim rečima se i do sada znalo odužiti sa izdavanjem dozvola, ali zbog podnosilaca zahteva koji nisu bili u mogućnosti da pribave tražene uslove, odnosno nisu mogli predati kompletan zahtev.
Procedura, kao i isti obim upravnih akata važi i za građevinske dozvole za investitore koji žele da ulažu u ovoj sredini. Šafranj kaže da nema puno razlike u postupanju kod podnošenja zahteva za izdavanje dozvola od strane fizičkog ili pravnog lica, te da to ne otežava posao i proceduru u administriranju, na proveravanju da li se ispunjavaju svi uslovi predviđeni zakonom.
M. Mitrović
Temu „Dnevnika” : "Do građevinske dozvole stiže se preko jednog jedinog šaltera", možete u celini pročitati u štampanom izdanju našeg lista od ponedeljka 2.marta.