Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zakon o finansiranju tema za politizaciju u izbornoj godini?

08.02.2015. 21:39 22:15
Piše:

Poslanici Skupštine Vojvodine smatraju da je nakon sedam godina odlaganja, vreme da se usvoji zakon o finansiranju Vojvodine. Predlog tog pravnog akta najavili su najpre predsednik

Pokrajinske vlade Bojan Pajtić, a zatim pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman. Kako je planirano, rasprava o dokumentu će biti otvorena sredinom ovog meseca u Pokrajinskoj skupštini a nakon toga će biti upućen Narodnoj skupštini na usvajanje.   

Mnogi poslanici iz opozicije su skeptični prema najavi iz pokrajinske administracije da će predlog zakona sredinom meseca biti pred Skupštinom Vojvodine, koja je takođe ovlašćeni predlagač zakona. S jedne strane, ocenjuju da je to trebalo biti urađeno pre nekoliko godina, a ne u izbornoj godini, kada dokument služi vladajućoj koaliciji, koju čine Demokratska stranka, Liga socijaldemokrata Vojvodine i Savez vojvođanskih Mađara, za sticanje poličkih poena. Pojedine stranke su čak i izrazile sumnju da taj predlog postoji. Tako poslanička grupa Srpske radikalne stranke smatra da je najava „čista politizacija”.

– Svi zakoni nalažu da treba se donese zakonska odredba o finansiranju i nadležnostima APV. Takve teme su, međutim, uvek dežurne za politizaciju – navodi za „Dnevnik” potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić. – Status i statusno pitanje Vojvodine su uvek zahvalani da se skupljaju jeftini politički poeni. Zakon o finansiranju Vojvodine isto tako. U smislu da se ne pristupa realizaciji tih zakona, čak nema ni predloga o tome.

Na primedbu da su iz Pokrajinske vlade najavili da predlog postoji, on je ponovio svoj stav da to što su oni to najavili nema nikakve veze s realizacijom.

– Čekajte, vi sad meni pričate da su najavili, ali ja kažem da nema tog predloga. To što su oni najavlili, nema nikakve veze. To je čista manipulacija, čista politizacija. O tome se radi. Šta ako je neko rekao usmeno da ima predloga? Rekli su to i pre nekoliko godina – rekao je on.

Mirčić smatra da Republička vlada nije voljna da se taj zakon usvoji i da prepucavanja oko toga na političkoj sceni samo štete običnom građaninu koji živi u ovom delu Srbije. 

Za opozicionu Demokratsku stranku Srbije nije najveći problem to što zakon kasni sedam godina, nego način na koji se najavljuje, kao i to što se ne poštuje hijarerhija zakonskih akata. Jer, kako obrazlaže poslanik DŠ-a Milenko Jovanov, pokrajinska administracija je krenula od zakona o finansiranju, a ne od zakona o prenosu nadležnosti, što je isto kao kad bi neko „prvo obuo cipele pa posle čarape”.

– Način na koji se pokrajinski sekretar za finasije obratio javnosti u najmanju ruku pokazuje da cilj tog predloga nije rešavanje problema, nego stvaranje još jednog konflikta na relaciji Republika–Pokrajina – smatra Jovanov. – Umesto da se pokuša naći zajednički jezik da se problem reši, ovde se ponovo izvlače optužbe i stvaraju se tenzije. To svakako nije put da se problem reši.

Po njegovoj oceni, važno je i to šta će biti osnova predloga Pokrajinske vlade. Jer, kako objašnjava, ako osnova bude platforma koju je Pokrajinska vlada svojevremeno usvojila o finansiranju Vojvodine, o predlogu koji će ponuditi vladajuća većina ne može čak ni da se razgovara.

– Tom platformom se narušava poreski sistem Srbije i pokušava da se institucionalizuje poreska uprava Vojvodine. To je nastavak borbe za finansijsko zaokruživanje države u državi, verovatno za neko buduće vreme. To bi bio samo korak koji bi doveo do dva paralelna sistema funkcionisanje javnih finansija u Vojvodini. Jer, jedno bi se odnosilo na centralnu Srbiju, drugo na Vojvodinu. To je za nas apsolutno nedopustivo – naglašava Jovanov.

On dodaje i da, ukoliko predlog bude iole prihvatljiv za razgovor, DŠ će insistirati na ravnomernom trošenju para u Vojvodini. To, smatra Jovanov, nije bilo slučaj za proteklih 15 godina,

– Često se može čuti zaklinjanje vladajuće koalicije u decentralizaciju, što je licemerje jer se istovremeno Vojvodina novosadizuje. Novom Sadu i Južnobačkom okrugu slivaju se ogromne pare od toga što Vojvodina dobije. Zato ćemo insistirati na tome da se novac u Pokrajini ravnomerno raspodeli, čak i da se daje više onim delovima Vojvodine koji su nerazvijeni, a tu pre svega mislim na Banat – zaključio je Jovanov.

Eržebet Marjanov

 

Gagić: Mogli su to i ranije

Šef poslaničke grupe NDS-a Miloš Gagić smatra da je taj zakon trebalo da bude usvojen ranije i da je Demokratska stranka to mogla uraditi kad je bila na vlasti u Republici.

– Smatram da sad ova situacija na relaciji Republička vlada – Pokrajinska vlada može stvari usporiti – rekao je on. – Naša poslanička grupa će podržati predlog zakona jer je on neophodan za Pokrajinu, ali treba prvo da se upoznamo sa sadržajem dokumenta.

Piše:
Pošaljite komentar