U stečaj idu Petar Drapšin, Solid, Kulatrans, Tera-film...
Spisak preduzeća iz portfolija Agencije za privatizaciju koja će poslovanje okončati stečajem je poznat. Vlada Srbije je usvojila Akcioni plan, a na spisku je 188 preduzeća. Kompanije iz Vojvodine su tu u
priličnoj manjini – samo 34 ima upisno sedište u nekom od vojvođanskih gradova i mesta. Najviše je trgovačkih kuća, slede ih veterinarske stanice. Među kompanijama koje su poznatije na tržištu su fabrika vijaka „Petar Drapšin“ iz Novog Sada, „Solid“ iz Subotice te prevoznik „Kulatrans“.
U vojvođanskim preduzećima koja idu u stečaj i nalaze se na spisku Agencije za privatizaciju trenutno radi nešto više od 400 ljudi.
Pri donošenju kriterijuma, u Vladi su smatrali da s tržišta na taj način treba da nestanu preduzeća koja duže od šest meseci ne obavljaju delatnost, kod kojih nije bilo zainteresovanih za proces privatizacije i koja duže od pola godine nemaju nijednog zaposlenog, a nije doneta odluka o modelu privatizacije. U stečaj se šalju i preduzeća u kojima nije bilo saglasnosti poverilaca da se posao nastavi.
Radnike u tim kompanijama očekuje socijalni porgram. Dobiće otpremninu od 200 evra po godini staža, ali uslovno, jer maksimalna suma ne sme da pređe 8.000 evra po radniku. Direktor Agencije za privatizaciju Ljubomir Šubara kaže da oko 5.000 ljudi u Srbiji godinama ima radna mesta i ali u suštini nije imalo posla.
Stečajni postupak prvo se otvara za 70 kompanija koje nemaju nijednog zaposlenog. Očekuje se da će se stečajevi za njih okončati za dva meseca. Potom sledi otvaranje stečaja za 56 preduzeća koja imaju do pet zapsoslenih. Postupke će sprovoditi sudovi po nadležnosti vezanoj za sedište preduzeća.
U Vojvodini će stečaj prvo početi u trgovačkim kućama i veterinarskim stanicama u kojima niko ne radi. Od trgovačkih preduzeća tu su „Semenarna“, „Poljoopskrba“ i „Interkomerc“ iz Novog Sada. Te kuće su se nekada bavile trgovinom vozilima na veliko i malo a više se time ne bave. Bez radnika je i subotički „Urbing“, koje se bavio naučnom delantošću. Bez zaposlenih su i spremne za stečaj i veterinarske stanice iz Novog Kneževca, Plandišta i Bele Crkve. Na spisku gde je u koloni radnika upisana nula je i „Banaćanka promet“ iz Pančeva – prerađivač, te poljoprivredno gazdinstvo „Jermenovci“ iz istog mesta.
Na spisku kompanija s po jednim ili nekoliko zaposlenih opet su najbrojniji trgovci. „Poljokoop“ iz Subotice ima jednog, isto kao i „Pan-ton“ iz Pančeva, „Merkator“ s Palića , „Pan grafika“ iz Novog Sada, trgovačka kuća „Unipromet“ iz Sremske Mitrovice, „Stogram“ iz Zrenjanina. Tu su i „Geoplan“, koji se bavio naučnom dlatnošću te „Tera film“ iz Novog Sada. Više zaposlenih u trgovačkoj branši imaju „Jupak“ iz Pančeva – tri, koliko ima i „Auto-treding PAN“ iz Novog Sada. Nešto zaposlenih ostalo je u veterinarskim stanica u Staroj Moravici – pet i Vladimircima – sedam. Čeka ih ista sudbina kao i kolege iz drugih branši te stanicu koja je navedena na spisku kao Žabalj–Đurđevo a broj zaposlenih nije naveden. Na spisku je i preduzeće „Poljoopskrba“ iz Subotice – tri te „Kompas“ iz Vršca, koje se bavilo saobraćajem i skladištima sa 14 zaposlenih .
Preduzeća koja se bave energentima su na spisku retkost, ali ne i „Sloga“ iz Kanjiže koja se bavi snabdevanjem gasom i ima 58 zaposlenih.
Na spisku su i „Ratarstvo Tovarnik“ iz Šida, „Silosi“ iz Pećinaca, za koje nije naveden broj zaposlenih te „Petra Drapšin“ iz Novog Sada, gde radi njih šezdesetak. Najviše zaposlenih sa spiska imafabrika obuće „Solid“ iz Subotice – 202, te auto-transportno preduzeće „Kulatrans“ – 97.
D. Vujošević
List „Dnevnik” nije na spisku
Neki mediji pogrešno su protumačili vest Agencije za privatizaciju, pa su objavili da je na spisku za stečaj i dnevni list „Dnevnik” iz Novog Sada, što nije tačno.
Agencija za privatizaciju objavila je spisak 188 firmi koje će otići u stečaj. Među njima je i nekoliko firmi koje su u sastavu nekadašnjeg „Dnevnik holdinga” a sada kompanije „Dnevnik” AD , a sva ta preduzeća su u državnom vlasništvu, a to su „Dnevnik promet“ d. o. o., „Dnevnik Štamparija“ d. o. o. i „Dnevnik novine i časopisi“ d. o. o.
List „Dnevnik” izdaje preduzeće „Dnevnik Vojvodina pres” i ne pripada, kako su to neki mediji objavili, firmama koje su predmet pokretanja stečaja.
Po informacijama kompanije „Dnevnik“ AD, „Dnevnik promet“ tranutno ima četvoro zaposlenih, „Dnevnik Štamparija“ 38, a u „Dnevniku novine i časopisi“ radi 19 ljudi.
Na tržištu ostaju „Dnevnik“ AD i „Dnevnik Vojvodina pres“, koji nisu ni bili u razmatranju Agencije za privatizaciju.