„Страхиња Бановић” освојио Карлове Вари (видео)
На протеклог викенда завршеном 55. издању Међународног филмског фестивала у Карловим Варима, остварење „Страхиња Бановић“ редитеља Стефана Арсенијевића освојило је главну награду, Гран При Кристални глобус за најбољи филм фестивала.
Ово је први пут после 20 година да се српски филм нађе у главном такмичарском програму и први пут после 55 година да освоји главну награду овог престижног фестивала. Уз то, „Страхиња Бановић” је освојио и награде у још две важне категорије: Ибрахим Кома добио је награду за најбољег глумца за улогу Страхиње, а директору фотографије Јелени Станковић додељено је специјално признање. Продуценту Мирославу Могоровићу и редитељу Стефану Арсенијевићу је припала и новчана награда у вредности од 25.000 долара. Осим ових награда, „Страхиња Бановић“ је освојио и Награду Екуменског жирија, као и жирија мреже Европских приказивача Еуропа Цинемас Лабел, што га чини убедљиво најуспешнијим филмом фестивала.
Филм „Страхиња Бановић“ по сценарију Стефана Арсенијевића, Бојана Вулетића и Николе Дикреа је настао у продукцији Мирослава Могоровића испред куће Арт & Попцорн, у сарадњи sa Cinnamon филмом. У питању је слободна адаптација чувене српске епске народне песме „Бановић Страхиња“, смештена у савремени контекст избегличке кризе. Главни јунак је млади мигрант из Африке (Ибрахим Кома) који је, у жељи да се што боље уклопи у нову средину, узео српско име Страхиња. Са својом женом Абабуо (Nancy Mensah-Offei) он живи у избегличком кампу у Крњачи, све док нови талас избеглица из Сирије, међу којима је и харизматични Али (Маџим Кхалил), не унесе немир у њихов живот. Француски глумац Ибрахим Кома се, иначе, због улоге Страхиње доселио у Београд неколико месеци пре почетка снимања како би учио језик и упијао српску културу. И он је, иначе, први глумац који је на фестивалу у Карловим Варима српском филму донео награду за најбољу мушку улогу. Након „Страхиње” добио је улогу у новој високобуџетној адаптацији “Пута око света за 8/ дана”, где игра главну улогу уз Дејвида Тенанта.
– “Бановић Страхиња” је једна од најлепших песама наше културе. Увек ме је интригирала. Размишљао сам да урадим савремену верзију, и онда је почела мигрантска криза. Тада сам упознао младог мигранта Ибрахима Ишака из Гане који је, за разлику од већине, желео да остане у Србији, да отпочне фудбалерску каријеру – испричао је недавно Арсенијевић. – Затражио је азил на који је дуго чекао и у међувремену је учио језик и на све начине покушавао да се уклопи у нашу средину. Имао је невероватан ентузијазам за Србију. И док је један део наше јавности страховао да ће мигранти уништити наш начин живота и културу, ја сам помислио како би било занимљиво да управо неко као Ибрахим буде Бановић Страхиња у савременој верзији. Шта ако људи од којих страхујемо замене српске националне јунаке? И шта ако они пригрле нашу традицију? Чинило ми се да ово отвара низ занимљивих питања о идентитету и традицији.
Говорећи о процесу проналажења адекватне глумачке екипе, Арсенијевић је признао да је тај процес био и најтежи. Продукција је имала два кастинг директора у Европи и једног у Африци, који су снимали све глумце који би потенцијално могли да одговарају замишљеним филмским ликовима.
– Најважније је било наћи глумца за лик Страхиње, јер је цео филм из његове визуре. Он је буквално у свакој сцени филма. Дакле, морао је то да буде неко ко може да носи цео филм. Знао сам да то мора да буде неко на кога ћу одмах одреговати инстинктивно. И стварно, већ после неколико тренутака гледања снимка француског глумца пореклом из Малија, Ибрахима Коме, знао сам да је он наш Страхиња. Ибрахим је већ имао неколико значајних главних улога у француским филмовима, а занимљиво је да је почео да глуми још као дете у серији “Сен Тропе” која се приказивала и код нас. Страхињину жену Абабуо игра аустријска глумица рођена у Гани, Ненси Менса Офеи. Једна снажна, модерна глумица и личност.а Трећег у љубавном троуглу, Влаха Алију, односно Алија, игра сиријски глумац Максим Калил, иначе велика звезда у арапском свету. Нама је било речено да је он популаран, али до које мере је то тако схватили смо кад је први дан дошао на снимање и покренуо праву еуфорију међу мигрантима који су статирали у филму. И не само њих троје, имали смо пуно глумаца са различитих крајева света који су дошли у Београд да заједно изградимо нашу модерну филмску верзију Бановић Страхиње. Заиста посебно искуство.
Иначе, још увек није познато када се „Страхиња Бановић” може очекивати у домаћим биоскопима.
М. С.