ПРЕМИЈЕР ВУЧЕВИЋ НА БЛЕДСКОМ СТРАТЕШКОМ ФОРУМУ: Србија остаје на европском путу, Европска унија не може без земаља Западног Балкана
Премијер Србије Милош Вучевић учествовао је на Бледском стратешком форуму, на панелу "Свет паралелних реалности". Поред Вучевића, говорили су и словеначки премијер Роберт Голоб, као и премијери Албаније и Хрватске, Еди Рама и Андреј Пленковић.
Премијер Вучевић истакао је на почетку излагања да Србија неће мењати свој европски пут на којем је више од 20 година и навео да је желео да је било могуће да се на панелу чују и неки подаци о Србији и конкретни резултати на европском путу наше земље, на које је, како каже, Србија поносна.
"Велико питање за нас са Западног Балкана јесу наша очекивања у вези са проширењем. Нешто паралелно, реално, у смислу очекивања од Брисела. Волео бих да није, да имамо исти циљ и да се то успешно реализује у наредном периоду. Као што је рекла председница Европске комисије, Урсула фон дер Лајен, морамо брже да радимо на европском путу. Западни Балкан је заслужио да буду у Европској унији", оценио је Вучевић.
Сви морамо да тражимо мирно решење за крај рата у Украјини
Он је нагласио и да Србија ништа не крије, да је независна земља и да има пуно право да брани своје стратешке интересе.
"Ништа не радимо иза сцене. Имамо другачије мишљење о санкцијама. Имали смо и ми санкције током 90-тих, не верујемо у ту политику. Сви морамо да тражимо мирно решење за крај рата у Украјини. Украјинци су наша словенска браћа, немамо проблем то да кажемо. Поштујемо Украјину као и Русију", осецнио је Вучевић.
Додаје да у Србији верују да нема завршеног процеса Европе без Западног Балкана.
"Без Западног Балкана не могу да се реше главни проблеми Европе, од сигурности до културе. Немамо проблем што неке бивше совјетске земље, попут Молдавије, Грузије или Украјине, брже улазе у ЕУ, али није у реду према земљама Западног Балкана. Ми смо такође део Европе", навео је Вучевић.
Потребне су нам млађе генерације које нису заглављене у прошлости
Премијер је послао поруку младима да су потребни Европској унији и њеној политици.
"Волео бих да смо више причали о нашој будућности, а не да смо заглављени у прошлости. Увек причамо о прошлости, ко је био више крив. Треба нам енергија младих, која није притиснута прошлошћу. То би могло да донесе позитивне ствари", закључио је Вучевић.
Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије, истакла је да жели јаку Европу, укључујући Украјину и земље Западног Балкана у њој.
"Лидери земаља Западног Балкана треба да будете поносни. Желимо да наши партнери из Западног Балкана буду део Европске уније. Желим да се наш рад убрза. Испишимо историју заједно" навела је дер Лајен у свом обраћању.
Модератор панела био је Али Аслан, немачки новинар.