Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Lane najmanji minimalni nivo Dunava kod Novog Sada u poslednjih 40 godina

02.04.2023. 10:51 11:13
Piše:
Foto: privatna arhiva

Tokom 2022. godine, minimalni vodostaj kod Novog Sada iznosio je -17 centimetara, što je najmanji zabeleženi vodostaj u prethodnih 40 godina.

Nezaobilazna tema za sve Novosađane koji svakodnevno prelaze mostove sa sremske na bačku stranu, a i obrnuto, jeste upravo primetan nizak vodostaj Dunava u poslednje vreme. Kao što je poznato, ovogodišnja zima nije bila uobičajena, čak možda i jedna od toplijih koje pamtimo. Više temperature pratio je manjak padavina, a osim što smo samo dva-tri puta videli sneg, kiše skoro da nije ni bilo.

Ako je takvo stanje Dunava bilo u zimskom, kao i sada na početku proleća, pitanje koje se nameće je: kako li će izgledati tok najveće srednjoevropske reke u narednom letnjem periodu? Iako na njegov visok ili nizak vodostaj najviše utiče količina padavine sve više se govori o klimatskim promenama nakon kojih bi temperatura vazduha bila viša, a samim tim bi se menjali i ostali prirodni uslovi, pa i rečni slivovi. Klimatske promene imaju izuzetan uticaj, i manifestuju se u obliku suša, poplava, varijacija nivoa podzemnih i površinskih voda, topljenja glečera, toplotnih talasa i šumskih požara, te zato postoji velika verovatnoća da će se trend povećanih gubitaka od prirodnih katastrofa povećati tokom narednih decenija, sa velikom prostornom i međugodišnjom varijabilnošću.

- Da bi se procenio hidrološki odgovor određenog rečnog sliva prema budućim klimatskim scenarijima, potrebno je razviti odgovarajući hidrološki model - navode iz Sektora za hidrološke analize i pojašnjavaju da Republički hidrometeorolški zavod do sada nije učestvovao u projektima čiji je cilj sagledavanje klimatskih promena na režim reke Dunav. - Prema dosadašnjim iskustvima sa sličnim analizama, može se konstatovati da promena hidrološkog režima odgovara budućim promenama padavina i temperature, odnosno smanjenje padavina u kombinaciji sa porastom temperature uzrokuje smanjenje oticaja i obrnuto.

U delu toka na ulazu u Srbiju i do Novog Sada Dunav je najvodniji u periodu maj-jul, a najsiromašniji vodom u periodu oktobar-novembar. Međutim, duž toka, režim ove reke se menja, tako da se nizvodno od velikih pritoka, Save i Tise, registruju čak dva maksimuma u toku godine. Kada je reč o poslednjih deset godina nema izrazitih promena u sezonskom karakteru pojave maksimuma i minimuma, izuzev nešto ranijoj pojavi minimuma, odnosno malih voda.

- Periodi niskih vodostaja počev od 2016. godine su se produžili, a takođe je karakteristično da je sama pojava minimalnih vodostaja počela da se javlja ranije, odnosno od perioda oktobar-novembar, pomerila se na period avgust-septembar - kazali su iz Sektora za hidrološke analize.     Dužina perioda niskih vodostaja može se samo probabilstički odrediti na osnovu istorijskih podataka. Iako je prethodna godina rekordna u poslednjih 40 godina, apsolutno minimalni vodostaj Dunava kod Novog Sada je iznosio Hmin =-134 centimetara (10. januar 1909.), a apsolutno maksimalni, Hmaks=778 (29. jun 1965.). Za poslednjih 50 godina (1973-2022.), minimalni vodostaj je iznosio Hmin =-29 centimetara (28. novembar 1983.), a maksimalni, Hmaks =774 (12. april 2006.). Za poslednjih 10 godina (2013-2022.), minimalni vodostaj je iznosio Hmin =-17 (21.08.2022.), a maksimalni, Hmaks=680 (16. jun 2013.).

„Periodi niskih vodostaja počev od 2016. godine su se produžili, a takođe je karakteristično da je sama pojava minimalnih vodostaja počela da se javlja ranije, odnosno od perioda oktobar-novembar, pomerila se na period avgust-septembar” (Sektor za hidrološke analize RHMZ)

Prema preliminarnim podacima i obradama, prosečni protok za 2022. godinu je iznosio 2100 metara kubnih u sekundi, što je ispod proseka kada je reč o višegodišnjem protoku na Dunavu kod Novog Sada koji inače iznosi 2800 metara kubnih u sekundi. Prognoze za naredni period nisu baš najbolje, ali ukoliko sagledamo situaciju od prethodne godine, možemo da se nadamo sezoni sa malo više vode u Dunavu.

„Periodi niskih vodostaja počev od 2016. godine su se produžili, a takođe je karakteristično da je sama pojava minimalnih vodostaja počela da se javlja ranije, odnosno od perioda oktobar-novembar, pomerila se na period avgust-septembar” (Sektor za hidrološke analize RHMZ)

- Kada je reč o Novom Sadu, naredna dva meseca vodostaj Dunava će biti u domenu srednje niskih za ovo doba godine - navode iz Sektora za hidrološke prognoze, najave i upozorenja - Deficit padavina je i kod nas i na području južne Nemačke i Centralne Evrope, ali će u aprilu i maju biti malo više padavina iznad proseka. Od juna pa do avgusta prognoze su takve da će biti manje padavina nego inače i postoji realna šansa da će vodostaji početi da se spuštaju u domenu niskih, ali ne bi trebalo da budu niži od 2022. godine.

Iz Sektora za hidrološke prognoze, najave i upozorenja naglašavaju da će na manjak padavina u maju i junu uticati nedostatak zaliha vode u snežnom pokrivaču u čitavoj Evropi, što znači da će dinamika padavina, ali i vodostaj Dunava kod Novog Sada biti sličan kao i u prethodnoj godini.

Aleksandar Čegar

Piše:
Pošaljite komentar