Narkotici sve češće u poštanskim pošiljkama
Carinici sve češće drogu pronalaze u poštanskim pošiljkama koje pristižu brzom poštom jer se trend kupovine i prodaje preko interneta neprestano razvija i kontrolne službe neminovno moraju svoje delovanje da usklađuju s tim okolnostima.
Sve je više kupovine i prodaje putem internet portala, oglasnih prostora i društvenih mreža, a roba kupljena na taj način dostavlja se kupcima preko kurirskih službi ili redovnom poštom. Upravo zato carinici ovaj fenomen doživljavaju kao dodatni izazov i preventivno deluju sve češćim kontrolama.
Tako je nedavno, u dve odvojene pošiljke koje su u Srbiju pristigle iz inostranstva, pored prijavljenih stvari, bila skrivena i droga. U pošiljci iz Beča, upućenoj primaocu u Beograd, pored kutije čaja „PG The Originaley“ i džempera, otkrivena je i plastična kesa sa 160 grama opijuma.
Nekoliko dana ranije, carinici su detaljno pregledali i pošiljku u kojoj se prema pratećoj dokumentaciji nalazio samo jedan par patika i dve kutije farbe za kosu. Kako je malo verovatno da bi primaocu u Beogradu neko iz dalekog Kameruna slao samo jedne patike i farbu za kosu, na osnovu analize rizika carinici su i u ovom slučaju odlučili da se uvere da li je to zaista tako. Da su njihove sumnje bile opravdane potvrđeno je kada je u jednoj od fabrički zapakovanih farbi za kosu pronađena i kesica ispunjena praškastom materijom koja je odreagovala pozitivno na priručni test za narkotike, pa se osnovano sumnja da je reč o kokainu.
To, nažalost, nije usamljen primer. Jednom prilikom carinici su u novosadskoj pošti sprečili pokušaj krijumčarenja 23 semenke kanabisa koje su bile u pošiljci upućenoj iz Velike Britanije na adresu jednog Novosađanina. Pošiljku su carinici izdvojili kao sumnjivu i ubrzo otkrili da u njoj nisu jastučići za pojas, kako je bilo navedeno u propratnoj dokumentaciji, već tri providne kesice s ukupno 23 semenke, na kojima je pisalo „blimbum sids” i „auto hejzberi”, što su oznake poznatog proizvođača semena i vrste marihuane.
Psihoaktivne pečurke „micoseal‘’ pristigle su marta ove godine u dve pošiljke iz Francuske za istog primaoca u Beogradu. Kada su ih carinici otvorili radi pregleda, u njima su pronašli ukupno 14 blistera sa ukupno 84 doze psihoaktivnih pečuraka.
Carinski službenici su u pošiljkama pronalazili i spore pečuraka. Tako su jednom prilikom, u paketu koji je stigao iz Holandije za naručioca u Kovačici, pronađene tri kesice i plastična kutija sa sporama pečuraka. U drugom paketu, poslatom iz Austrije u Beograd, pronađena su dva šprica specijalnog organskog rastvora s pečurkama „cubensis golden teacher spore syringe”.
Nešto pre toga, semenke kanabisa su pronađene i u pošiljci koja je upućena u Novi Sad iz Holandije, ali, po svemu sudeći, u oba slučaja su u pitanju „entuzijasti” koji su, pretražujući internet stranice posvećene marihuani i njenom uzgoju, naručili seme poštom.
Slanje droge na ovaj način nekada je bilo vrlo popularno jer su troškovi i rizik najmanji, a u raznim vrstama paketa mogle su stići solidne količine. Taj vid transporta i danas se povremeno koristi, ali zbog skenera i često nekoliko carina kroz koje pošiljka treba da prođe do krajnje destinacije, krijumčari pronalaze nove načine da njihova „roba” prođe neopaženo.
Nije redak slučaj da pošiljaoci u naizgled običnim pošiljkama male vrednosti šalju narkotike i psihoaktivne supstance skrivene u sitnim poklonima ili stvarima za svakodnevnu upotrebu.
Tako su svojevremeno carinici u Beogradu otvorili jednu pošiljku iz brazilskog Sao Paula, u kojoj su, po deklaraciji, bile kozmetičke kreme. Sporna pošiljka je bila upućena jednom srpskom državljaninu iz Beograda, a kada su carinici odlučili da ipak detaljnije pregledaju paket, utvrđeno je da je u tubama stotinak grama kokaina.
Iz Evrope, najčešće Holandije, u Srbiju su do sada poštom stizale uglavnom manje količine LSD-a, „ekstazija”, marihuane i, u nekoliko slučajeva, semenki te biljke, ali do sada nije bilo ozbiljnijeg krijumčarenja droge iz evropskih država putem poštanskih pošiljki, što je sasvim logično s obzirom na to da te države raspolažu modernijom tehnikom i jačom kontrolom.
D. Nikolić
Foto: Uprava carina