Pomoć prerađivača mleka je dobrodošla
Vlada Srbije je na jučerašnjoj sednici, u cilju omogućavanja redovnog snabdevanja stanovništva mlekom i sprečavanja odliva sirovine van granica zemlje, donela odluku o zabrani izvoza sirovog i pasterizovanog mleka, osim za Severnu Makedoniju i Albaniju, saopšteno je iz vlade.
Vlada Srbije donela je izmenjenu Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, koja će važiti do 30. septembra.
Izmenom Uredbe se ograničava cena UHT mleka od 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od jednog litra na 128,99 dinara.
Takođe, pored ograničenja cene UHT mleka, ograničene su i trgovačke marže kako bi se sprečile spekulantske aktivnosti na tržištu. Vlada Srbije, uz punu budnost, nastavlja da prati stanje, pri čemu će obezbediti dovoljne količine mleka za potrebe građana, navedeno je u saopštenju.
Pićemo uvozno mleko
Mleka nema i nije izazvana nestašica veštački, mada postoje i te priče, kazao je za „Dnevnik” predsednik Udruženja prizvođača mleka Srbije Vasa Džigurski.- Mleka nema jer nema krava, a ne zato što ga prerađivači čuvaju da bi podigli cene. Došli smo do kraja, tov se neće skoro obnoviti i Srbija će uvoziti mleko. Džigurski je ukaza na još jedan problem, a to je da država nije vodila dovoljno računa o stočarima prilikom izdavanja zemlje u arendu.
- Da imamo svoje zemlje, ne bi se bavili stočarstvom, najzahtevnijim poslom u poljoprivredi, već bi radili nešto drugo od poljoprivrednih poslova. Puno je bilo nepravilnosti kod izdavanja državnih njiva - naveo je Džigurski.
Prethodno je, da podsetimo, cena litra ovog mleka bila ograničena na 119,99 dinara.
- Sekretar Udruženja za trgovinu Privrede komore Srbije (PKS) Žarko Malinović izjavio je da se na tržištu događa kratkotrajan poremećaj, a ne nestašica mleka.
„Tržište se snabdeva u onim količinama u kojim je to bilo u prethodnom periodu. Usled priče o tome da nema mleka, dobili smo i rast tražnje”, rekao je Malinović .
On je naglasio kako nema potrebe da potrošači prave zalihe, jer se na taj način pogoršava stanje na tržištu mleka.
„Nema potrebe da mleko kupujemo na pakete. Radi se o robi koja ima ograničen rok trajanja. Ukoliko se kao potrošači ponašamo odgovorno, kupujemo količine koje su nam potrebne, a ne pravimo zalihe, mi ćemo imati stabilno snabdevanje”, poručio je Malinović.
U novonastaloj situaciji kada na tržištu nema dovoljno mleka, pod hitno je potreban razgovor farmera koji su još ostali u poslu, prerađivača mleka i predstavnika Ministarstva poljoprivrede da ne bi bili u još većem problem i ostali i bez preostalih krava muzara - kazala je za Dnevnik” predsednica Saveza odgajivača goveda Sanja Bugarski
- Treba pod hitno odrediti jedinstvenu proizvođačku cenu mleka jer sada svaka mlekara ima svoju cenu mleka pa farmeri dobijau različit iznos za litar predatog mleka - navela je Bugarski i kazala da je u EU već godinu dana 65 evrocenti litar mleka a kod nas nije ni 40 evrocenta.
- Farmerima koji se bave mlečnim govedarstvom potrebni su podsticaji za dizel, koji ne bi smeo da bude skuplji od 150 dinara po litru. Po kravi nam je potrebno samo za opsluživanje životinje na farmi godišnje 167 litara - navela je Bugarski. -Zbog velike suše nećemo imati hrane od januara, pa je potrebno i o tome da se razgovora i prave dogovori kako obezbediti hranu. Potrebno je i da se osnuje nacionalna organizacija koja bi profesionalno radila na unapređenju mlečnog govedarstva.
Ima više razloga zašto smo došli u situaciju da mleka nema dovoljno. Brdo para je naša država potrošila izdvajajući za subvenicije u mlečno govedarstvo i premije za mleko. Ali novčana potpora farmerima je izostala od prerađivača, a upravo su na to ukazivali da pomoć samo s jedne strane nije dovoljna da bi opstali - kazao je za „Dnevnik” agroekonomista Čedo Keco i podvukao da je ovogodišnja suša prelila čašu žuči da mali i srednji farmeri odustaju od mlečnog govedarstva i zatvaraju farme. Keco kaže da to nisu i jedini problemi, već da ih ima još. - Prekomeran uvoz i niska proizvođačka cena mleka su, takođe, doprineli kao i ispod 6.000 litara mleka u laktaciji, što je daleko ispod proseka većine zemalja u EU.
Naš sagovornik ukazuje da su stočari od početka ove godine masovno počeli da zatvaraju farme i krave muzare prodaju klanicama, pa ukoliko sada imamo 350.000 grla krava muzara, treba da budemo prezadovoljni.
Z. Delić