Не зна се стварна вредност фабрике
КИКИНДА: Рочиште, на којем се очекивало да се повериоци изјасне о даљој судбини фабрике „Тозе Марковић”, заказано за понедељак, 5. октобар у Привредном суду
у Зрењанину, још једном је одложено. Разлог томе јесте захтев повериоца Банке Интеза да се уради процена капитала и да се промени начин исплате поверилаца прве класе у којој су поменута банка, Ерсте банка и „Србијагас”. Ове три компаније су и највећи повериоци.
- До сада није урађена ниједна процена капитала фабрике „Тоза Марковић” од стране сетификованих консултантских кућа - сазнајемо од судије Привредног суда Милана Пајташева, задуженог за случај кикиндске фабрике црепа. - Оно што сада имамо јесте књиговодствена вредност, те сматрам да је добро да се уради стварна процена вредности како би се знала и права вредност фабрике. Стечајном управнику, Драгану Божићу, дат је рок од 45 дана да унајми стручњаке који ће обавити процену и да у том року, а на основу процене, суду достави измењени план реорганизације фабрике „Тоза Марковић”.
Да није прихваћен захтев Банке Интеза, овај поверилац гласао би против плана реорганизације и тада би у фабрици био проглашен банкрот.Чим се достави непходна документација биће одређен и датум одржавања наредног рочишта.Фабрика „Тоза Марковић” у стечају је од 11. априла прошле године, а овај поступак покренула је Ерсте банка због дуга од 5,5 милиона евра.
Највећа дуговања су према „Србијагасу” и износе око 18 милиона евра, а према плану реорганизације предвиђено је да се део обрчунатих камата за утрошени гас умањи, тачније отпише. Књиговодствена вредност фабрике је мања од дугова, износи око 15 милиона евра, те банке нису могле да наплате кредите. Укупна дуговања „Тозе Марковића” су 50 милиона евра. Планом реорганизације дуговања би требало да се врате за 10 година уз грејс период од 1,5 године. Да би се изгласао план неопходно је да га прихвати већина поверилаца.
У мају ове године, ухапшен је Дејан Бабић, већински власник фабрике „Тоза Марковић“ заједно са шест особа због сумње да су ошетили фирму за више од 30 милиона евра. Бабић се као већински власник „Тозе Марковића” задуживао и новац које је добијао од банака одмах пребацивао на рачуне других фирми у којим је такође већински власник. Тако је оштећена фабрика за око 30 милиона евра, док су фирме Бабића прибавиле имовинску корист од 13 милиона евра. У Компанији „Тоза Марковић“ сада ради 547 радника, који примају минималац.
А. Ђуран
Заустављена линија за производњу црепа
У понедељак, 28. септембра поново је заустављена једна линија за производњу црепа.- Једна пећ за производњу црепа радиће на минимуму и то је пракса која се спроводи већ неколико година - рекао је Зоран Средојев, председник „Независног“ синдиката фабрике „Тоза Марковић“.
- Запослени, њих 103, који су радили на овој производној линији, упућени су на Филијалу националне службе за запошљавање. Производња на овој линији ранијих година обично је поново покретана у фебруару, те се надам да ће се с том праксом наставити. Тренутно у фабрици раде три линије, једна за цреп и две за производњу плочица.