Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Затвор функционише као добро предузеће

19.11.2015. 20:00 13:33
Пише:

Хотел „Срем“ на периферији Сремске Митровице, захваљујући инвестицији сремскомитровачког Казнено-поправног завода и Града, од укупно око 12 милиона динара, засијао је

овог новембра у новом руху. Поводом обележавања 120. годишњице од оснивања сремскомитровачке казнионе, министар правде Никола Селаковић, директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Стевовић и управник КПЗ-а Александар Алимпић  су симболично отворили тај хотел и још неколико реновираних објеката тог завода, међу којима и хиподром и рибњак. 

И хотел „Срем“, сада овако дотеран и виђен за ранг три звездице, заправо је, иако изван затворских зидина, део комплекса КПЗ-а, највећег затвора у Србији и једног од највећих  Балкану, који већ спаја три века јер су први објекти изграђени од 1895. до 1899. године по наредби аустроугарског цара Фрање Јосифа.

Министар Никола Селаковић изјавио је  да у том затвору тренутно борави нешто више од 2.000 лица лишених слободе, три четвртине у затвореном режиму, док су око четвртине осуђеници који казну издржавају у полуотвореном и отвореном режиму. Значајним улагањима у реновирање смештајних капацитета битно су побољшани услови смештаја затворених и притворених лица и унапређени услови рада запослених. Тај затвор, иначе и једина установа у којој казне издржавају и страни држављани осуђени пред судовима у нашој земљи, има шест павиљона, затворено, полуотворено, отворено и притворско одељење, док је издвојено одељење – хотел „Моравица“ – у Сокобањи. 

У оквиру  затворског комплекса у Сремској Митровици постоје још и дом културе, црква, школа, болница, ватрогасна служба, индустријски комбинат, спортска сала, економат, стационар, дрвни, металски и графички погон. Павиљон Ц, у којем су смештени притвореници, има женско и мушко одељење, сопствено двориште и зидом је одвојено од осталих павиљона, а у њему се спроводи и полицијско задржавање до 48 сати.

Полуотворено одељење „Зеленгора“ и отворено одељење „Велики салаш“ налазе се у градском атару. Министар Селаковић је најавио да ће у наредном периоду задаци Управе за извршење кривичних санкција бити, између осталог, и изградња новог павиљона по највишим европским и светским стандардима, а у складу с препорукама међународних организација задужених за заштиту права затворених и притворених лица, као и заштитника грађана Србије.

Тај затвор издваја, како је истакао Селаковић, значајна привредна и пољопривредна производња. Привредна делатност завода обухвата туризам и угоститељство у оквиру организационе јединице „Пролеће“, као и ратарско-сточарску производњу, док у оквиру привредне јединице „Дубрава“ постоје три погона: металски, дрвни и картонажа и штампарија. Селаковић је навео да тај затвор обрађује око 815 хектара земље, поседује фарме на којима се гаји око 4.000 грла стоке, а има и своју своју млекару и пекару.

– После петнаестак година обновљен је и хиподром и почеле су поново да се одржавају коњске трке, а започели су и радови на обнављању рибњака – рекао је Селаковић, и додао да се у оквиру тог завода људи баве, и то веома успешно, иновацијама пољопривредне механизације.

Осим тога, министар је изразио очекивање да ће следеће године у привредном комплеску сремскомитровачког завода бити обновљена штампарија, која би, како је навео, требало да израђује цео програм штампаног материјала неопходног за наше правосудне органе. Реконструкција хотела „Срем“, који сада представља најбољи хотелски смештај на подручју Сремске Митровице, како је напоменуо Селаковић, пример је добре сарадње с локалном самоуправом.

Градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић изјавио је за „Дневник“ да званична туристичка понуда обухвата и хотел „Срем“ и хиподром, који је такође у склопу завода, и да је Град у побољшање тог дела своје туристичке понуде уложио око осам милиона динара.

Ј. Јаковљевић

 

Пише:
Пошаљите коментар