Сласти имамо за читав регион
У шећеранама компаније „Суноко” у Врбасу, Ковачици и Пећинцима у досадашњих 106 дана кампање прерађено је нешто више од два милиона тона слатког корена, а до завршетка
посла у наредних тридесетак дана преостало је да се преради још око 700.000 тона репе. По речима генералног директора „Сунока” мр Љубише Раденковића, прерада свих 2,7 милиона тона сировина са 40.000 хектара и завршетак кампање очекује се почетком јануара, те ће, судећи по резултатима, сласти бити не само за наше потребе него и читав регион.
– Приноси репе су око петину већи од вишегодишњег просека – око 65 тона по хектару чисте репе, дигестија је 14,8 одсто па произвођачи слатког корена заиста могу бити задовољни јер ће имати добру зараду – рекао је Раденковић.
Кампања ће и у самом финишу практично проћи без већих проблема јер су прогнозирани повољни временски услови, а највећи део преостале репе је извађен и чека на призмама превоз у шећеране.
Из ове кампање у шећеранама „Сунока” очекује се укупна производња око 370.000 тона шећера, а Раденковић истиче да су процене да ће шећерна индустрија Србије укупно произвести око 520.000 тона.
– Шећера имамо довољно за домаће тржиште, а наравно и за извоз. Квота наше земље за извоз на тржиште Европске уније је 181.000 тона, а биће и вишка за тржишта ЦЕФТА, Босне и Херцеговине, Македоније, Косова, Албаније... Производња је довољна да покрије регионалну потрошњу, а наш циљ и стратешко опредељење је да постанемо регионални снабдевач – рекао је Раденковић.
На европском и светском тржишту шећера цена се опоравила у односу на неповољну ситуацију од пре годину и по. Ипак, Раденковић указује на то да већ постоје и супротни трендови због најаве укидања производне квоте на тржишту ЕУ јер се повећава интерес за сетвом шећерне репе па се, самим тим, очекује већа понуда.
– Цена шећера на европском тржишту, по прогнозама на берзама за кампању 2017. године, могла би бити значајно нижа него што је сада – каже Раденковић.
М. Митровић