И ми хладно цеђење за ЕУ имамо
Прича о томе како не умемо да искористимо оно што с њива уберемо и како уместо готових производа, које бисмо могли добро да уновчимо, продајемо сировине, пада у воду када се
погледају млади предузетници. Наравно они који се смело хватају у коштац с тешким условима привређивања и покушавају да разазнају смисао у општем привредном галаматијасу. И при томе им иде од руке да направе ваљан производ, на добробит потрошача који воде рачуна о ономе што им је на трпезама, да прате светске трендове и модерну технологију у производњи хране, а да притом “погурају” и локалне пољопривреднике с чијих њива узимају сировину.
Један од њих је Владимир Ковач, који је пре пет година, у селу Бикић До крај Шида, основао фирму „Ековитал“, за производњу стопостотних, чистих хладно цеђених уља и намаза од уљаних и других култура. Не може се рећи да је кренуо од нуле, јер се његов отац већ бавио тиме, открио још раније благодети тих производа и учио занат, али је 2009. Владимир регистровао ново предузеће и, уз помоћ и подршку породице, направио корак више.
– Нисам се много двоумио када је требало да донесем одлуку чиме да се бавим. Размишљао сам како је права благодет када можеш од најближих да добијеш савет и када си у послу којем су већ постављени темељи. Конкурисао сам за „старт ап“ кредит, регистровао „Ековитал“ и кренуо. Тај сам зајам успео да вратим, а сада идем даље – прича нам Владимир.
До тада, бавио се кошарком. Од куће је отишао као тинејyер, играо је за престижне домаће клубове, неко време и за иностране, а онда је борбу с кошаркашких терена пренео на предузетнички, нимало лакши. Уз све перипетије добро знане свима који су у тим водама, успео је за кратко време да прошири палету производа из „Ековиталових“ погона, па се од некашања два-три стигло и до тридесетак.
Ту су хладно цеђено сунцокретово уље, па ланено, лешниково, бундевино, слачицино... У последње време расте интересовање тржишта и за салатна уља, па их Ковачи праве с укусом нане, рузмарина... Производе и пасте, то јест намазе од бундеве, бадема, сусама, те бундевино брашно, ланено брашно... Најбитније је то што су у свим производима у стотину процената садржани декларисани састојци – ланено уље је од чистог лана, без примеса, такође и лешниково, бадемово, слачицино...
– Све сировине су домаћег порекла, ту са војвођанских њива. Наравно, изузимајући бадем и сусам, њих узимамо у велепродајама. На пример, лан већ пет година узимамо од партнера из Куцуре, с пољопривредног газдинства које се успешно бави том производњом. Лешници су са шидских плантажа, ораси такође. Слачицу довозимо из околине Бачке Тополе и једино је ми у Србији обрађујемо на овај начин. Прерадимо пет до десет тона лана у сезони, око три тоне уљане тикве голице... Настојимо да, кроз прераду, колико је у нашим могућностима, допринесемо унапређењу примарне производње ових уљарица и других култура и бенефиту локалних пољопривредника – наглашава саговорник “Дневника”.
Владимир истиче да је поступак производње потпуно природан, без термичке обраде сировина и било каквих примеса. Производи су контролисани и испитани у контролној кући СГС, а посебно се води рачуна о ланеном уљу, које је и најтраженије на тржишту, али има природну нестабилност и кратак рок трајања па се стога производи на месечном или двомесечном нивоу. Из погона у Бикић Долу, опремљених пужном пресом за прераду сировина и прохромским резервоарима капацитета око 600 литара, производи су отпремљени и у Европску унију. За сада само у комшилук, у Хрватску, а ускоро ће вероватно стићи и на друга ЕУ тржишта. Хрватски купац је козметичка кућа којој је потребно лешниково уље - за улепшавање.
Слађана Глушчевић
Ко воли мешавину...
„Ековитал“ је међу малобројним фирмама у Србији које праве стопостотна хладно цеђена уља. Корисно је, међутим, за потрошаче да знају да на тржишту има и мешавина уља, код којих произвођач није у обавези да назначи проценте сировине. Ако је за утеху, домаћи правилници, који дефинишу ову производњу, прилично су прецизни. По њима, хладно цеђено уље се добија само од једне врсте сировине, а јестиво нерафинисано уље је мешавина хладно цеђених уља и не мора да се зна колико које сировине је употребљено.